Strona główna

 

Ogólnopolski Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Egzekucji Administracyjnej w Warszawie 
 z siedzibą w Wałczu
 ul.Bracka 8, 78-600 Wałcz
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 664 171 992, e-PUAP: /OMZZPEA_Walcz/omzzpea

 

 

Uncategorised

Niemal połowa Polaków dobrze ocenia działalność związków zawodowych - wynika z badania
Business Insider Polska , PAP
18 lis, 14:28
Polacy coraz lepiej oceniają związki, choć ciągle niespecjalnie chcą się do nich zapisywać.
Foto: Piotr Molecki / East News
Polacy coraz lepiej oceniają związki, choć ciągle niespecjalnie chcą się do nich zapisywać.
ZOBACZ TAKŻE
Związki zawodowe krytykują plany rządu. Mówią o "chybionych prognozach"
Inflacja w kraju bije rekordy. Kogo winią Polacy? Mamy odpowiedź [TYLKO U NAS]
Według badania, coraz więcej Polaków uważa też, że związki mają zbyt mały wpływ na decyzje władz.
Tylko 6 proc. Polaków deklaruje członkostwo w związkach zawodowych
Ponad połowa ankietowanych nie ma związku w swoim zakładzie pracy
Opinie o związkach zawodowych są jednak wśród Polaków coraz lepsze
Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
46 proc. Polaków uważa, że działalność związków jest korz

Od 1 stycznia wchodzą w życie przepisy, które pozwolą zakładowi na potrącanie nie tylko składek, lecz także świadczeń 500 plus i 300 plus. Taki sposób odzyskiwania należności poprzedzi egzekucję.

Wyciąg- Informacja dotycząca posiedzenia Podzespołu ds. KAS w Radzie Dialogu Społecznego w dniu 10 listopada 2021r. - Wyciąg

W spotkaniu uczestniczyli ze strony Ministra Finansów:
- Minister Anna Chałupa Z-ca Szefa Służby Cywilnej
- Szpilka Dyrektor Departamentu MF
- Dąbrowska z-ca Dyrektora Departamentu MF
- Arkadiusz Jedynak - Dyrektor Departamentu
Ze strony ZZ:
wszyscy członkowie RDS Podzespołu ds. KAS;
w tym OMZZPEA reprezentowali:
- Eugeniusz Matusiak – Przewodniczący
- Grzegorz Bartkowiak – Z-ca Przewodniczącego

10 listopada br. odbyło się kolejne posiedzenie Podzespołu Rady Dialogu Społecznego ds. Krajowej Administracji Skarbowej (w trybie zdalnym). Mimo dostosowania terminu posiedzenia do terminarza Szefa KAS, aby Minister M. Rzeczkowska mogła wziąć udział w posiedzeniu, Pani Minister, mimo wcześniej uzgodnionego terminu posiedzenia, nie wzięła udziału w telekonferencji. Uczestniczyła natomiast Pani Anna Chałupa - Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Na posiedzeniu poinformowano, że do 17-go bm. DIAS mają przekazać MF informację, ile środków ze specjalnego funduszu motywacyjnego (6%) ma przejść na 2022 rok. Pytamy zatem, czemu mają służyć te spotkania ze ZZ, zaplanowane w IAS na 17-go właśnie, skoro nie będzie czasu na rzetelne i całościowe konsultacje?

Mariusz Gojny zostanie zastępcą szefa Krajowej Administracji Skarbowej – wynika z informacji 300Gospodarki. Jeszcze dziś otrzyma powołanie na to stanowisko.

Dzień Dobry!

Uprzejmie informujemy, że 3 listopada br. o godzinie 12-tej w Centrum Partnerstwa Społecznego „DIALOG” im. A.Bączkowskiego w Warszawie przy ul. Limanowskiego 23, odbędzie się spotkanie zorganizowane przez Komitet Protestacyjny Związków Zawodowych działających w Krajowej Administracji Skarbowej.

Spotkanie poświęcone będzie aktualnej trudnej sytuacji w służbach podległych Ministrowi Finansów (w tym sprawom dotyczącym znacznego w ostatnich latach realnego spadku płac osób zatrudnionych lub pełniących służbę w Krajowej Administracji Skarbowej).

Na spotkanie zaproszono przedstawicieli Prezydenta RP, Premiera RP, Szefa Służby Cywilnej, Przewodniczących OPZZ> Forum Związków Zawodowych oraz „NSZZ „Solidarność”, a także przedstawicieli Ministerstwa Finansów (Ministra Finansów i Szefa KAS).

Pan Tadeusz Kościński
Minister Finansów
Warszawa

Szanowny Panie Ministrze!

Komitet Protestacyjny Związków Zawodowych w KAS (KP), po zapoznaniu się z propozycjami Ministra Finansów przekazanymi na spotkaniu 25 października 2021 r. w zakresie środków przeznaczonych na płace w 2022 roku, stwierdza, co następuje:
KP podtrzymuje żądania dotyczące waloryzacyjnych podwyżek płac w 2022 roku obejmujących stałe (a nie jednorazowe, czy okresowe) elementy/składniki wynagrodzenia, przekazane Ministrowi Finansów wraz z pismem KP-28/2021 z 21.10.2021 („podwyżki w służbach podległych Ministrowi Finansów nie powinny być niższe, niż 12% - przy czym za podwyżki należy uznać jedynie te środki, które będą skutkować dla budżetu państwa wypłatami w latach następnych (tzw. fundusz motywacyjny” w wysokości 6% to jedynie środki jednorazowe, które – jako tzw. „środki niewygasające z budżetu państwa” muszą zostać wykorzystane (wypłacone) do końca listopada 2022 roku – jako środki bez skutków na lata następne). Odstępstwo od średnich podwyżek w wysokości 12% byłoby możliwe wyłącznie przy wprowadzeniu programu modernizacji KAS na lata 2023-2025 zawierającym opcje podwyżek płac oraz jednoczesnym podniesieniem płac od 1 stycznia 2022 roku w wysokości  677 złotych (jak w MSWiA)”).

Podwyżki płac rekompensujące zaległy i bieżący wzrost inflacji winny być stałą praktyką (podobnie jak dokonuje się waloryzacja emerytur). Przy tym najlepiej byłoby,  gdyby inicjatorem tej dobrej praktyki był Minister Finansów dbający o zdrowe zasady finansów państwa. 

Przedstawiona przez Ministra Finansów propozycja podziału dodatkowych środków na płace, zawiera w sobie jedynie 4,4% podwyżki ujętej w projekcie Budżetu Państwa na 2022 r.,, przy czym jest to podwyżka przeznaczona jedynie do części zatrudnionych lub pełniących służbę – na co zgody nie ma.

Na spotkaniu w dniu 25-10-2021r , z MF padły propozycje "podwyżek" w 2021 roku, z czego jedynie 4,4% to podwyżki (nie dla wszystkich), a pozostała część albo niepewna i jeszcze w budżecie nie zaklepana (podwyżki z modernizacji), albo oddane wcześniej zabrane środki (3%), albo fundusz motywacyjny - który będzie dzielony bez uzgadniania ze ZZ (to zresztą nie podwyżki, lecz jedynie jednorazowe wypłaty). Przykro było słuchać, gdy przedstawicielka Celnicy.pl chwaliła DIAS za oszczędność, w kontekście zabrania w listopadzie 2020 roku oszczędności funduszu płac - w samym IAS w Warszawie kilkadziesiąt milionów złotych (5000 na pracownika i 900 złotych na funkcjonariusza)- tego oczywiście nie oddadzą, podobnie, jak nie oddadzą zabranych podwyżek z modernizacji za 2020 i 2021 rok. Tak naprawdę podwyżki to 4,4%.

Tłum osób zatrudnionych w budżetówce protestuje w Warszawie i domaga się 12 proc. podwyżek. Do stolicy przyjechali pracownicy administracji skarbowej, sądów i prokuratur, Izby Celnej, a także muzealnicy. Wszyscy przekonywali, że czują się zlekceważani przez rząd, który nie rekompensuje im nawet kosztów inflacji." Przyznać należy, że pracownicy skarbówki tym razem dopisali, chociaż nie wszystkie jednoski były aktywne i schowali głowę w piasek. Protest ciągnął się, dobry ponad kilometr przemarszem kolorowych flag i różnych haseł na sztandarach, gwizdków trąbek itp. bo było bardzo głośno,od MF do KPRM.

podwyz.jpg

Foto:https://www.rmf24.pl/zdjecie,iId,31...e=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

 image001.png

KP-28/2021                                                             Warszawa, 2021-10-21

Pan Tadeusz Kościński
Minister Finansów  Warszawa

Szanowny Panie Ministrze!

W odpowiedzi na pismo DOM8.105.66.2021 z 18 października 2021 roku Komitet Protestacyjny Związków Zawodowych w KAS uprzejmie informuje, że na spotkanie 25 października br. w Ministerstwie Finansów oddelegował  dwóch przedstawicieli (obserwatorów).

Zgodnie z wolą Komitetu Protestacyjnego udział przedstawicieli Komitetu Protestacyjnego ograniczy się do wysłuchania propozycji w zakresie podwyżek płac w 2022 roku dla pracowników/funkcjonariuszy zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych podległych  Ministrowi Finansów oraz wygłoszenia krótkiego oświadczenia o żądaniach Komitetu Protestacyjnego (stanowisko w sprawie przedstawionych na spotkaniu propozycji podwyżek płac  - o ile takie padną - oraz po opracowaniu postulatów zgłoszonych podczas Zgromadzeń protestacyjnych 23.10.2021, zostanie podjęte przez Komitet Protestacyjny w terminie późniejszym).

Informujemy jednocześnie, że  oczekujemy nadal na dwustronne spotkanie Komitetu Protestacyjnego z Ministrem Finansów najpóźniej w I dekadzie listopada 2021 r. w miejscu i z porządkiem obrad uzgodnionym wspólnie, dwustronnie w celu omówienia szczegółowych naszych uzgodnionych i jednolitych postulatów (w tym dotyczących programu modernizacji KAS na 2022 rok i lata następne). przy czym krąg przedstawicieli związków zawodowych nie może być szerszy, niż przedstawiciele związków zawodowych wchodzących w skład Komitetu Protestacyjnego oraz związki zawodowe reprezentatywne w rozumieniu ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, a także organizacji związkowych działających w Ministerstwie Finansów.

Stanowisko Komitetu Protestacyjnego w sprawie podwyżek zawiera załącznik do niniejszego pisma.

Korespondencje w sprawie prosimy prowadzić drogą elektroniczną z wybranym przez nas Koordynatorem Komitetu Protestacyjnego skupiającego poniższe organizacje związkowe:

-      Federacja Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych

-      Federacja Związków Zawodowych Służby Celnej

-      Krajowa Sekcja Administracji Skarbowej NSZZ „Solidarność”

-      Niezależny Związek Zawodowy Pracowników Ministerstwa Finansów

-      Ogólnopolski Związek Zawodowy Krajowej Administracji Skarbowej

-      Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Egzekucji Administracyjnej

-      Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” w Ministerstwie Finansów

-      Związek Zawodowy Skarbowców

-      Zrzeszenie Związków Zawodowych Służby Celnej RP

z wyrazami szacunku

Bez tytułu.jpg

 Stanowisko Komitetu Protestacyjnego Związków Zawodowych w KAS w sprawie podwyżek w administracji podległej Ministrowi Finansów 

Po ogłoszeniu manifestacji organizowanej przez Komitet Protestacyjny Związków Zawodowych działających w KAS (w sobotę, 23 października br. g. 1200 – początek przed Ministerstwem Finansów (ul. Świętokrzyska), kończymy pod KPRM) Ministerstwo Finansów zaczęło obiecywać dodatkowe środki na podwyżki w 2022 roku.

  1. 11.10.2021, na spotkaniu z Radą Krajową NSZZ „Solidarność” Administracji Skarbowej Szef KAS poinformował, że niezależnie od środków na podwyżki w 2022 roku w wysokości 4,4% funduszu płac, Ministerstwo Finansów ma zamiar przekazać środki na podwyżki z uchwały modernizacji KAS w wysokości odpowiednio (brutto, bez narzutów na płace):

-      członkowie korpusu służby cywilnej: 3,0% funduszu płac,  funkcjonariusze celno-skarbowi: 2,7% funduszu płac,

-      pracownicy niemnożnikowi: 2% funduszu płac.

Łącznie na podwyżki w 2022 roku miałyby wynieść (4,4% + modernizacja KAS):

-      członkowie korpusu służby cywilnej: 7,4% funduszu płac,  funkcjonariusze celno-skarbowi: 7,1% funduszu płac,

-      pracownicy niemnożnikowi: 6,4% funduszu płac.

Świadomie wskazujemy na procent wzrostu funduszu płac, gdyż nie ma tu mowy o waloryzowanych średnich podwyżkach w tej wysokości (będą one przyznawane uznaniowo, bo nie zmieniono mnożnika kwoty bazowej na 2022 rok, otrzymają je więc osoby wskazane przez przełożonych, na pewno nie wszyscy). Nie są też podwyżkami zapowiadane kwoty dodatkowe dla państwowej sfery budżetowej w wysokości  6% (nie ma już mowy o odmrożeniu funduszu nagród…), gdyż ustawa okołobudżetowa oraz nowelizacja tegorocznego budżetu państwa, która była procedowana w Parlamencie, mówi o 6% wzroście funduszu płac z przeznaczeniem na „fundusz motywacyjny” (zasady podziału tego funduszu określać będą kierownicy jednostek, związki zawodowe mają jedynie możliwości przedstawienia opinii w tej sprawie w terminie 10 dni – tym samym rząd wykluczył stosowanie art. 27 ustawy o związkach zawodowych, który mówi o „uzgadnianiu” zasad podziału środków na wynagrodzenia w sferze budżetowej…).

  1. Stoimy na stanowisku, że podwyżki w służbach podległych Ministrowi Finansów nie powinny być niższe, niż 12%  - przy czym za podwyżki należy uznać jedynie te środki, które będą skutkować dla budżetu państwa wypłatami w latach następnych (tzw. fundusz motywacyjny” w wysokości 6% to jedynie środki jednorazowe, które – jako tzw. „środki niewygasające z budżetu państwa” muszą zostać wykorzystane (wypłacone) do końca listopada 2022 roku – jako środki bez skutków na lata następne). Odstępstwo od średnich podwyżek w wysokości 12% byłoby możliwe wyłącznie przy wprowadzeniu programu modernizacji KAS na lata 2023-2025 zawierającym opcje podwyżek płac oraz jednoczesnym podniesieniem płac od 1 stycznia 2022 roku w wysokości  677 złotych (jak w MSWiA).

Podwyżki w mniejszej wysokości oznaczać będą konieczność organizacji protestów w służbach Ministerstwa Finansów, co jest oczywistą konsekwencją dyskryminacji służb podległych Ministrowi Finansów (jak wynika z komunikatu GUS z 17.09.2021 r. wskaźnik wzrostu płac r/r wyniósł 9,5 %) - nie należy też zapominać o galopującej 6-procentowej inflacji.

Stawiając powyższe żądania mamy świadomość, że bardzo dobry stan budżetu państwa (nadwyżka 80 mld zł wg oświadczenia Premiera M. Morawieckiego) pozwala na ich pełną realizację, a jedyną przeszkodą jest brak woli decydentów. Pamiętamy, że to pracownicy oraz funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej stoją na straży realizacji dochodów budżetu państwa, a profesjonalne i sprawne służby skarbowe muszą być wynagradzane właściwie.

Warszawa 2021-10-21                      Komitet Protestacyjny Związków Zawodowych w KAS