Założenia:
- migracja spraw do jednej bazy,
- specjalizacja pracowników w komórkach egzekucyjnych np. jedna komórka w ramach terenowego organu egzekucyjnego będzie specjalizować się w egzekucji z nieruchomości, inna w sprzedaży papierów wartościowych, weksli inna za w sprzedaży udziałów w spółkach zoo, inna w realizacji weksli itp.
- w ramach terenowego organu - komórki zostanie:
- migracja baz do jednej bazy,
- specjalizacja pracowników w komórkach egzekucyjnych,
- czynności egzekucyjne,
- stanowiska ds. procesu egzekucyjnego - szukanie majątku,
- egzekucja z nieruchomości i orzecznictwo (orzecznictwo typowo egzekucyjne, bowiem większą rolę przejmie wierzyciel),
- prace terenowe egzekucja twarda (to co robią poborcy skarbowi).
Wynagrodzenie prowizyjne ma pozostać ale rozporządzenie ulegnie pewnej modernizacji. Zostaną zmienione progi w grupie 1,2, 3 na kwotowe (bez przelicznika ilokrotności wynagrodzenia). Uszczegółowione ma być należność prowizji w wyniku pobrania po wszczęciu w urzędzie skarbowym (bez tego zapisu są różne interpretacje). Prowizja w organie terenowym ma być dzielona na wszystkich pracowników po równo bez względu na to w jakim urzędzie ten pracownik siedzi i co wykonuje. Zostanie utrzymana prowizja dla komornika terenowego wraz z przywróceniem tego stanowiska.
To wszystko co wam w ogólnym zarysie przekazałem to są tylko założenia natomiast będzie powołany zespół na którym będą prace uzgodnieni owe.
Ważne:
Wszystkie prace na szczeblu urzędu, terenowym, centralnym będą odbywały się z udziałem związków zawodowych. Będzie w tym temacie pisemne polecenie.
Ważne też: że pracownicy winni czuć się bezpieczni.
Zadałem pytanie czy będzie przejęta egzekucja z innych organów np. ZUS – na ten czas trudno o tym mówić.
Na pytanie: Czy będą do terenowych organów przeniesione tytuły i sprawy egzekucyjne z wyspecjalizowanych US – nie otrzymałem jednoznacznej odpowiedzi.
W kontekście rozmów wyczuwać można było, że powstanie organ- komornik wojewódzki jako organ odwoławczy oraz, że egzekucja wyjdzie spod pręgierza NUS jako wierzyciela, ale większą rolę przejmie komornik terenowy.
Już w 2020 r. wierzyciel jakim jest NUS przejmie wiele obowiązków z egzekucji.
To tyle lektury na ten czas myślę, że się ze wszystkim uporamy tak, by pracownicy nie stracili wręcz zyskali, a co najważniejsze by zmiana była bezbolesna.
Tu jest już rola związków zawodowych takie zapewnienie dał nam Minister osobiście oficjalnie i podczas rozmowy w kuluarach.
Pozdrawiam serdecznie Eugeniusz Matusiak
– Przewodniczący OMZZPEA, członek Podzespołu ds Kas RDS.
Komentarze
Nie może być wyższej kasty w naszych szeregach. OK
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.