Proponowana tematyka posiedzenia podsespołu ds KAS 01-03-2018
Warszawa, dnia 14 lutego 2018 r. RADA DIALOGU SPOŁECZNEGO PRZEWODNICZĄCY Podzespołu problemowego ds. Krajowej Administracji Skarbowej RDS
Tomasz Ludwiński RDS/219/02/2018
Tomasz Ludwiński RDS/219/02/2018
Szanowny Pan Paweł Cybulski Podsekretarz Stanu Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej Ministerstwo Finansów
Szanowny Panie Ministrze!
W związku z planowanym na 1 marca 2018 roku posiedzeniem Podzespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. Krajowej Administracji Skarbowej, uprzejmie informuję, że na następnym posiedzeniu Podzespołu omawiane będą między innymi następujące zagadnienia:
1. Zwrot kosztów dojazdu przez pracowników KAS własnym samochodem do celów służbowych tj.
a) stosowane stawki ponoszonych kosztów za 1 km przejazdu własnym samochodem do celów służbowych,
b) stawki i zasady stosowane przy wypłacie ryczałtów za dojazdy.
a) stosowane stawki ponoszonych kosztów za 1 km przejazdu własnym samochodem do celów służbowych,
b) stawki i zasady stosowane przy wypłacie ryczałtów za dojazdy.
Z Ministerstwa Finansów niezbędne są materiały dotyczące danych, jakie stawki stosowane są za używanie własnego pojazdu do celów służbowych dla:
- pracowników i funkcjonariuszy świadczących pracę/pełniących służbę w Ministerstwie Finansów,
- dla pracowników i funkcjonariuszy KAS świadczących pracę/pełniących służbę w poszczególnych izbach administracji skarbowej,
- dla pracowników i funkcjonariuszy świadczących pracę/pełniących służbę w urzędach skarbowych.
Według napływających informacji, stawki ryczałtu za przejazdy samochodem prywatnym dla celów służbowych w poszczególnych zakładach pracy funkcjonujących w KAS są różne, podobnie, jak przepisy wewnętrzne obowiązujące w tym zakresie. Na posiedzenie Podzespołu zaproszony zostanie także przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury w celu wyjaśnienia, w jaki sposób ustalono stawki w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy i dlaczego nie są one podwyższane od wielu lat mimo oczywistego wzrostu kosztów zakupu i użytkowania pojazdów.
2. Likwidacja i łączenie jednostek organizacyjnych KAS. Omówienie planowanych zmian w zakresie zadań oraz kierunków działań i rozwoju KAS w kontekście optymalizacji struktur jednostek organizacyjnych oraz przeglądu, reorganizacji i alokacji zasobów kadrowych w okresie 20182020. Aktualnie trwają w Ministerstwie Finansów prace nad likwidacją i łączeniem urzędów skarbowych. Z uwagi na brak informacji o zasadach łączenia i likwidacji urzędów, zaniepokojenie pracowników urzędów, które będą w pierwszym rzędzie likwidowane i łączone, niezbędne jest przedstawienie szczegółowych założeń projektu, zasad przenoszenia pracowników oraz przekazanie Członkom Podzespołu dokumentów już wytworzonych w ramach realizacji projektu oraz przedstawienie przez Ministerstwo Finansów planów działań w tym zakresie. Niepokój pracowników budzą także pojawiające się plany działań mających na celu optymalizację struktur jednostek organizacyjnych KAS, w tym UCS. Pracownicy oczekują także pilnych działań w zakresie określenia maksymalnych terminów zatrudniania pracowników na tzw. „zastępstwo”.
3. Obciążenie zadaniami jednostek organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej w kontekście znacznych niedoborów etatów w izbach administracji skarbowej . W związku z utworzeniem Krajowej Administracji Skarbowej zatrudnienie w wielu jednostkach organizacyjnych KAS zmniejszyło się, mimo nałożenia nowych zadań na pracowników i funkcjonariuszy. Z izb administracji skarbowej napływają coraz liczniejsze zgłoszenia, że bez zwiększenia zatrudnienia nie będzie możliwe bieżące wykonywanie zadań. Może się to niekorzystnie odbyć zarówno na jakości bieżącej obsługi podatników, jak i bieżących dochodach budżetu państwa. Niezbędne jest zatem niezwłoczne określenie potrzeb w tym zakresie i podjęcie właściwych działań.
Niezależnie od powyższego uprzejmie przypominam, że Członkowie Podzespołu nadal oczekują na przekazanie drogą elektroniczną następujących materiałów:
1) zaleceń (wytycznych) Ministerstwa Finansów w zakresie przeprowadzania przez pracowników KAS czynności sprawdzających oraz kontroli podatkowych;
2) materiałów związanych z realizacją pilotażowych programów reorganizacji egzekucji administracyjnej (zarówno na poziomie województwa, jak i Ministerstwa Finansów).
W trakcie ostatniego posiedzenia Podzespołu zwrócono uwagę na konieczność:
- włączenia do wojewódzkich zespołów zajmujących się reorganizacją egzekucji administracyjnej przedstawicieli związków zawodowych,
- niezwłocznego spotkania przedstawicieli Ministerstwa Finansów zajmujących się reorganizacją egzekucji administracyjnej z przedstawicielami związków zawodowych uczestniczących w pracach Podzespołu RDS ds. KAS,
Proszę w związku z tym o przekazanie informacji, czy:
1) Ministerstwo Finansów zaleci Dyrektorom IAS rozszerzenie składów zespołów zajmujących się reorganizacją egzekucji administracyjnej o przedstawicieli związków zawodowych?
2) Kiedy będzie możliwe spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Finansów zajmujących się reorganizacją egzekucji administracyjnej z przedstawicielami związków zawodowych uczestniczących w pracach Podzespołu RDS ds. KAS?
Informacje i materiały proszę przesyłać drogą elektroniczną na adres poczty elektronicznej Biura RDS z każdorazową adnotacją, że materiały te są przeznaczone dla członków Podzespołu problemowego RDS ds. KAS.
Z wyrazami szacunku ( - ) Tomasz Ludwiński Do wiadomości:
Komentarze
I wierzę, że uda się pozytywnie doprowadzić je do końca...
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.