Jubileuszówka na różnych zasadach
Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem, do którego prawo zależy od prawa zakładowego lub odrębnego. W przeciwieństwie do wynagrodzenia za pracę w sensie ścisłym, które gwarantowane jest przez ogólne przepisy Kodeksu pracy, prawne umocowanie nagrody jubileuszowej wynika z bardziej szczegółowych regulacji. Cechą charakterystyczną jubileuszówki jest to, że warunki jej przyznawania są bardzo zróżnicowane - w zależności od przepisu, który ją przewiduje.
Różnice te widać przede wszystkim w sferze pozabudżetowej. Pracodawcy prywatni mogą wypłacać nagrodę jubileuszową na zasadzie dobrowolności, jeżeli wprowadzą zapisy o takiej nagrodzie do aktów prawa zakładowego lub umowy o pracę. Nabywanie prawa do tej nagrody następuje wówczas na warunkach określonych w tych aktach. Ponieważ zaś każdy pracodawca może je ustalić odmiennie, w sferze prywatnej spotyka się wielość rozwiązań, jeżeli chodzi o warunki otrzymania jubileuszówki. Zasadniczo inna sytuacja występuje w sferze budżetowej.
W budżetówce decydują ustawy
Podstawowe zasady przyznawania nagrody jubileuszowej są wspólne dla całej sfery budżetowej - urzędników państwowych, pracowników samorządowych czy nauczycieli. Prawo do nagrody uregulowane jest w aktach rangi ustawowej i w rozporządzeniach, odpowiednio dla:
-
pracowników urzędów państwowych - w wydanym na podstawie art. 23 ust. 2 ustawy o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 269) rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej… (Dz. U. z 2010 r. nr 27, poz. 134 ze zm.),
- korpusu służby cywilnej - w wydanym na podstawie art. 99 ustawy o służbie cywilnej (Dz. U. z 2008 r. nr 227, poz. 1505 ze zm.) rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji (…) i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej (Dz. U. z 2009 r. nr 211, poz. 1630 ze zm.).
Zasady nabywania prawa do jubileuszówki przez pracowników urzędów państwowych i członków korpusu są w większości zbieżne. Poza nimi dużą grupą pracowników sfery budżetowej, która ma prawo do nagrody, są nauczyciele. W ich przypadku jubileuszówka przyznawana jest w oparciu o Kartę Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191) i rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz. U. z 2001 r. nr 128, poz. 1418). Natomiast jubileuszówka dla pracowników samorządowych uregulowana jest w art. 38 ustawy o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2008 r. nr 223, poz. 1458 ze zm.) oraz rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. z 2009 r. nr 50, poz. 398 ze zm.).
Decyduje staż potwierdzony dokumentami
Posiadany przez pracownika okres zatrudnienia jest najważniejszym kryterium przyznania jubileuszówki. Podstawową zasadą obowiązującą w całej sferze budżetowej jest to, że staż "jubileuszowy" ustala się z uwzględnieniem wszystkich poprzednich zakończonych okresów zatrudnienia oraz tzw. okresów zaliczalnych. Wymiar etatu, w jakim zatrudniony był pracownik w okresie przyjmowanym do tego stażu, jest przy tym bez znaczenia. W przypadku równoczesnego pozostawania przez pracownika w więcej niż jednym stosunku pracy, do okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej zalicza się tylko jeden z tych okresów.
Nagroda jubileuszowa ustalana jest w oparciu o dokumentację potwierdzającą okres zatrudnienia danego pracownika oraz posiadane przez niego okresy zaliczalne. Udokumentowanie stażu jubileuszowego należy do zatrudnionego. Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie od momentu okazania pracodawcy dokumentów potwierdzających staż, prawo do nagrody nabywa się z dniem osiągnięcia wymaganego przez przepisy okresu zatrudnienia. Wynikają z tego ważne konsekwencje, jeżeli chodzi o wypłatę nagrody. Późniejsze udokumentowanie prawa do nagrody w przypadku, gdy pracownik w momencie wypłaty nagrody niższego stopnia był już uprawniony do nagrody za wyższy staż pracy lub nabędzie prawo do takiej nagrody w ciągu najbliższych 12 miesięcy powoduje, że wypłaca się jedną nagrodę:
-
wyższą - jeżeli z dokumentów wynika, iż upłynął okres uprawniający do dwóch lub więcej nagród, albo
- niższą nagrodę w pełnej wysokości, a w następnym terminie płatności nagrody różnicę pomiędzy niższą a wyższą nagrodą- jeżeli dokumenty zostały przedłożone w takim momencie, że w ciągu 12 miesięcy od tego dnia upłynie okres uprawniający pracownika do nagrody wyższego stopnia.
Nabycie prawa do nagrody jubileuszowej następuje z upływem wymaganego okresu z mocy samego prawa. Ustanie zatrudnienia po dniu nabycia uprawnienia nie pozbawia więc byłego pracownika prawa do jubileuszówki.
Wysokość nagrody dla ogółu pracowników budżetówki | |
po 20 latach pracy - 75% wynagrodzenia miesięcznego po 25 latach pracy - 100% wynagrodzenia miesięcznego po 30 latach pracy - 150% wynagrodzenia miesięcznego po 35 latach pracy - 200% wynagrodzenia miesięcznego |
|
Urzędnicy państwowi, pracownicy samorządowi, korpus (odrębne regulacje) |
Nauczyciele (odrębne regulacje) |
po 40 latach pracy - 300% wynagrodzenia miesięcznego po 45 latach pracy - 400% wynagrodzenia miesięcznego |
po 40 latach pracy - 250% wynagrodzenia miesięcznego |
Jeżeli pracownikowi, którego stosunek pracy został rozwiązany w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, zabrakło mniej niż 12 miesięcy (liczonych od dnia rozwiązania stosunku pracy) do wymaganego stażu "jubileuszowego", nagrodę tę wypłaca się w dniu ustania zatrudnienia. |