W dniu 5 stycznia 2010 r. doszło do roboczego spotkania przedstawicieli reprezentatywnych związkowych central działających w Resorcie Ministra Finansów tj. ZZPEA działające w strukturach Forum Związków Zawodowych oraz NSZZ „Solidarność” Pracowników Skarbowych z Dyrektorem Departamentu Służby Cywilnej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Celem spotkania było omówienie założeń do projektu rozporządzenia przedstawionego przez Ministerstwo Finansów w sprawie wynagrodzenia prowizyjnego.
Przedstawiciele związków zawodowych jednomyślnie wypowiedzieli się, że dotychczasowe rozporządzenie wymaga wielu modyfikacji by dostosować je do obecnych realiów.
Przedstawiciele KPRM zostali zapoznani ze sztuką i techniką prowadzenia w praktyce postępowania egzekucyjnego, w tym występujących zagrożeń oraz niedoskonałości przepisów prawnych.
Związki zawodowe przedstawiły swoje założenia i uwagi do przedstawionego projektu; po konsultacji zaś dochodziły do porozumienia, tak że stanowisko związków było jednomyślne.
W przedstawionych uwagach do projektu rozporządzenia na chwilę obecną nie ma żadnych rozbieżności, ma to na tyle istotne znaczenie, gdyż spełniony został ustawowy wymóg ustawy o zz.
Przedstawiciele KPRM uważnie wysłuchali wszystkich uwag do projektu rozporządzenia oraz argumentów związkowców do wprowadzenia zmian do projektu MF.
Przyznać należy, że do propozycji związkowców Dyrektor Departamentu Służby Cywilnej podszedł z powagą i zrozumieniem, przedstawiając jednocześnie własne propozycje niektórych rozwiązań, które zostały przyjęte prawie w całości z pełną aprobatą przez związkowców.
Był to zapoczątkowany pierwszy roboczy etap konsultacji, bowiem następny dotyczy kolejno przedstawicieli pracodawców, ministerstwa finansów, uzyskania opinii zespołu radców prawnych i ponownie musi trafić do zaopiniowania przez związki zawodowe.
Związki zawodowe zgłaszały następujące uwagi:
-
podwyższenie wskaźnika dla inspektorów na 2.5 do 3 % motywując tym, że został on bezpodstawnie zmniejszony bowiem wynosił 3,08,
-
miejsce pobierania gotówki w tym w us by zlikwidować paranoiczne, bezprawne i niezrozumiałe stanowisko MF w tym zakresie,
-
utrzymać dotychczasowy wskaźnik pw u poborców skarbowych,
-
wprowadzić inny sposób naliczania prowizji dla komorników i nus – tu przyjęty został zaproponowany sposób naliczania przez Dyrektora DSC tzn. średnia od pracowników uprawnionych do wynagrodzenia prowizyjnego w komórce egzekucyjnej,
-
dyskutowano także na temat nagród, ale w rezultacie przyjęto zapis MF,
To tylko niektóre lakoniczne uwagi i propozycje, by zaspokoić ciekawość osób zainteresowanych, bowiem jest to pierwszy etap konsultacji.
Związkowcy przyznali, że „zapaliło się światełko nadziei.”