Prowadzone w resorcie finansów prace i zaplanowane do wdrożenia jeszcze w tym roku narzędzia IT mają za zadanie sukcesywnie eliminować zdiagnozowane w procesie egzekucji problemy i przeszkody, a projektowane zmiany organizacyjne nie mają na celu redukcji zatrudnienia czy też alokacji pracowników między urzędami skarbowymi. Podejmowane decyzje dotyczące całokształtu planowanych działań będą konsultowane ze stroną społeczną.
Odnośnie „miękkiej egzekucji” należy zauważyć, że są to działania informacyjne i dyscyplinujące poprzedzające wszczęcie postępowania egzekucyjnego, prowadzone przez wierzyciela w stosunku do zobowiązanych z zastosowaniem środków komunikacji bezpośredniej i mające na celu doprowadzenie do zwiększenia dobrowolnego wykonania zobowiązania podatkowego bez stosowania przymusu egzekucyjnego. Miękka egzekucja jest adresowana do podatników, którzy spóźnili się z zapłatą podatku (co do zasady terminowo regulują swoje zobowiązania), a nie do podatników, którzy notorycznie ich nie płacą. Podkreślić tu należy, że dzięki miękkiej egzekucji wiele spraw nie trafia w ogóle do egzekucji.
Dodatkowo wyjaśnić należy iż termin 1 września 2020 r., wskazany jako termin rozpoczęcia działania połączonych organów egzekucyjnych, jest terminem wstępnym. Procedura łączenia komórek egzekucyjnych nie może zagrażać prawidłowemu funkcjonowaniu zaangażowanych w nią organów. Proces przygotowań do łączenia komórek egzekucji będzie monitorowany i dopiero kiedy Ministerstwo Finansów będzie miało całkowitą pewność, że jest on prawidłowo przygotowany nastąpi połączenie komórek egzekucji.
Zauważenia wymaga fakt (dane zawarte w systemie WHTAX), że organy egzekucyjne od 2014 r. w skali kraju odnotowują spadek wykonywania czynności, które wymagają dokonania przez pracowników egzekucji działań poza siedzibą urzędu skarbowego np.:
Rodzaj czynności
Liczba czynności w 2014 r. 2 098 740 PNUZ, czyli Pobranie należności u zobowiązanego
Liczba czynności w 2019 r. 320 267 Procentowy spadek -85%
SRSM, czyli Sporządzenie protokołu o stanie majątkowym w 2014 r. 369 805 w 2019 r. 95 543 spadek -74%
ŻARU, czyli Zajęcie ruchomości 2014 r. - 29 399; w 2019r r. - 5 185 spadek -82%
Przy jednoczesnym wzroście czynności dokonywanych w siedzibie urzędu np.:
Rodzaj czynności
Liczba czynności w 2014 r. - 1 746 698 ZRBA, czyli Zajęcie rachunku bankowego
Liczba czynności w 2019 r.- 2 837 282 Procentowy wzrost 62%
PNWU, czyli Pobranie należności w urzędzie
Rok 2014 - 83 1971
Rok 2019 - 319 244 wzrost 284%
ZSUS, czyli Zajęcie świadczeń z ubezpieczenia społecznego
Rok 2014 - 223 248
Rok 2019 - 254 650 wzrost 14%
SPWU, czyli Sporządzenie protokołu o stanie majątkowym w urzędzie
Rok 2014 - 14 902
Rok 2019 - 20 415 wzrost 37%
Z powyższego wynika, że pracownicy organów egzekucyjnych, coraz częściej prowadzą egzekucję „zza biurkiem”. Automatyzacja zajęć przewidziana w projekcie REALITy ma na celu m.in. odciążenie pracownika egzekucji administracyjnej, poprzez skrócenie do niezbędnego minimum czasu związanego z zarejestrowaniem czynności w systemie i podpisaniem zajęcia, co pozwoli na skoncentrowanie działań podejmowanych przez pracowników organów egzekucyjnych na faktycznym prowadzeniu egzekucji, a nie na czasochłonnych czynnościach technicznych. Zakłada się, że wyspecjalizowany charakter działań w każdej z komórek będzie miał wpływ na wzrost efektywności egzekucji administracyjnej oraz przyczyni się do podniesienia jakości pracy.
Ponadto, Kierownictwo Krajowej Administracji Skarbowej podejmuje starania, aby wprowadzanie usprawnień w realizację zadań przez pracowników KAS było konsultowane ze stroną społeczną. Zauważyć należy, że Kierownictwo Krajowej Administracji Skarbowej traktuje współpracę ze związkami zawodowymi działającymi w KAS jako jeden z priorytetów.
Tomasz Słaboszowski
Komentarze
Ciekawy jestem ile będzie czynności w terenie gdy po reformie zlikwiduje się prowizję i nadal jak w znanym mnie mieście wojewódzkim egzekutor ma się udać w teren : swoim autem otrzymując bardzo symboliczny limit kilometrówki i nie refunduje się kierowcy opłaty za postój w płatnej strefie parkowania(zale cając by wykupił sobie prywatnie abonament za 500 zł /mc.
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.