Ustawa o służbie cywilnej (usc) uprawnienia do odprawy emerytalno-rentowej określa w art. 94. Zgodnie z tym przepisem członkowi korpusu służby cywilnej, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. A jeżeli członek korpusu służby cywilnej przepracował, co najmniej 20 lat w służbie cywilnej, jednorazowa odprawa przysługuje mu w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia.
Ustawa o służbie cywilnej nie różnicuje uprawnień członków korpusu tej służby do takiej odprawy. Prawo do tego świadczenia i to na dokładnie takich samych zasadach mają bowiem wszyscy członkowie korpusu tej służby bez względu na swój status. Co więcej, od posiadanego stażu pracy zależy tylko wysokość otrzymywanego na odejście świadczenia, a nie prawo do niego. Świadczenie to, bowiem przysługuje każdemu członkowi korpus sc bez względu na to iloma latami pracy może się pochwalić.
Urzędnicy państwowi
Inaczej jest wśród osób zatrudnionych na podstawie ustawy o pracownikach urzędów państwowych. Urzędnikom państwowym i innym pracownikom urzędu (na podstawie art. 46 tej ustawy) odprawa emerytalna przysługuje na zasadach określonych w art. 28 tej ustawy. Oznacza to, że w razie przechodzenia na emeryturę lub rentę inwalidzką mogą oni liczyć na jednorazową odprawę w wysokości:
- dwumiesięcznego wynagrodzenia – po dziesięciu latach pracy w urzędach,
- trzymiesięcznego wynagrodzenia – po piętnastu latach pracy w urzędach oraz
- sześciomiesięcznego wynagrodzenia – po dwudziestu latach pracy w urzędach.
Ustawa o pracownikach urzędów państwowych uzależnia, zatem prawo do odprawy od posiadania przez osobę odchodzącą na emeryturę lub rentę, co najmniej 10-letniego stażu pracy w urzędzie. Czy to oznacza, że urzędnik państwowy, który takim stażem się nie legitymuje przy przechodzeniu na emeryturę odprawy w ogóle nie dostanie? Choć jak się wydaje treść cytowanego przepisu mogłaby przemawiać za taką tezą, wniosek taki trudno jednak zaakceptować.
Ważne!
Mimo braku odpowiedniego odesłania do kodeksu pracy, odprawa emerytalna osób zatrudnionych na podstawie ustawy o pracownikach urzędów państwowych w pewnych przypadkach musi być przyznana na podstawie przepisów kodeksu pracy.