dotyczy: wynagrodzenia prowizyjnego członków korpusu służby cywilnej zatrudnionych ir komórkach organizacyjnych egzekucji administracyjnej urzędów skarbowych stosownie do pism[1] dotyczących interpretacji przepisów rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 2014 r. w sprawie uprawnień szczególnych przysługujących niektórym kategoriom członków korpusu służby cywilnej[2], uprzejmie przedstawiam poniższe stanowisko.
Wynagrodzenie prowizyjne, o którym mowa w ww. rozporządzeniu, przysługuje członkowi korpusu służby cywilnej zatrudnionemu w komórce organizacyjnej egzekucji administracyjnej urzędu skarbowego, w okresie zatrudnienia w tej komórce, z tytułu kwoty uzyskanej w przydzielonej sprawie egzekucyjnej. Cechą charakterystyczną wynagrodzenia prowizyjnego jest jego bezpośrednie powiązanie ze skutecznością działania osoby uprawnionej do tego wynagrodzenia w odzyskiwaniu należności pieniężnych. Wysokość wynagrodzenia prowizyjnego zależy od kwoty uzyskanej, którą wypracowano w toku załatwiania przydzielonej sprawy egzekucyjnej. Celem działań w przydzielonej sprawie egzekucyjnej jest konkretny efekt - odzyskanie należności pieniężnych (uzyskanie kwoty). Efektem działań jest wysokość uzyskanej kwoty, która w sposób bezpośredni przekłada się następnie na wysokość wynagrodzenia prowizyjnego ustalaną zgodnie z zasadami określonymi w ww. rozporządzeniu.
Ww. działania podejmowane są przez pracownika w trakcie pracy, chociaż efekt tych działań - kwota uzyskana w danej sprawie egzekucyjnej, za który przysługuje wynagrodzenie prowizyjne może nastąpić w trakcie nieobecności pracownika, któremu została przydzielona sprawa. Wynagrodzenie prowizyjne nie jest wypracowywane w trakcie nieobecności w pracy
(np. choroby) ponieważ w'ówczas nie jest możliwe wykonywanie czynności na rzecz uzyskania kwoty w przydzielonej sprawie egzekucyjnej. Należy przez to rozumieć, że wynagrodzenie prowizyjne przysługuje w okresie pracy, a nie przysługuje w okresach, w których pracownik jest nieobecny w pracy ponieważ wówezas nie wypracowuje tego wynagrodzenia. Podstawę ustalenia wysokości wynagrodzenia prowizyjnego stanowi zatem cala kwota uzyskana w wyniku czynności podejmowanych w przydzielonej sprawie egzekucyjnej w trakcie pracy. Bez znaczenia jest natomiast czy w dacie wpływu kwoty uzyskanej pracownik jest w pracy czy jest w niej nieobecny. Wpływ kwoty uzyskanej jest bowiem efektem podejmowanych wcześniej, w trakcie wykonywania pracy, działań w przydzielonej sprawce egzekucyjnej.
Powyższe stwierdzenie, iż wynagrodzenie prowizyjne nie przysługuje w okresach nieobecności w pracy oznacza wyłącznie, że nie jest ono w tym czasie wypracowywane. To samo stwierdzenie nie może być rozumiane w taki sposób, że stanowi podstawę do pomniejszania wynagrodzenia prowizyjnego za okresy nieobecności w pracy.
Zgodnie z art. 41 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa’. przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku. Przepis ten należy analizować w odniesieniu do regulacji formalno-prawTiych dotyczących konkretnego składnika wynagrodzenia w celu ustalenia jego uwzględniania lub nieuwzględniania w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego. Wynagrodzenie prowizyjne, o którym mowa w rozporządzeniu w sprawie uprawnień szczególnych (...) przysługuje z tytułu kwoty uzyskanej, za czynności wykonane na rzecz uzyskania tej kwoty. Wynagrodzenie prowizyjne nie jest wypracowywane w trakcie nieobecności w pracy (np. choroby) ponieważ wówczas nie jest możliwe wykonywanie czynności na rzecz uzyskania kwoty w przydzielonej sprawie egzekucyjnej. Należy przez to rozumieć, że wynagrodzenie prowizyjne przysługuje w okresie pracy, a nie przysługuje w' okresach, w których pracownik jest nieobecny w' pracy ponieważ wówczas nie wypracowuje tego wynagrodzenia. Nie można zatem mówić o zachowaniu prawa do wynagrodzenia prowizyjnego w' trakcie nieobecności w pracy ani jego wypłacie za czas nieobecności w' pracy. W związku z powyższym, stosownie do ww. art. 41 ustawy o świadczeniach pieniężnych (...). wynagrodzenie prowizyjne powinno być uwzględniane w podstawce wymiaru zasiłku chorobowego, zgodnie z zasadami określonymi w tej ustaw ie.
Przedstawiając powyższe wyjaśnienia należy również zwrócić uwagę na przebieg prac legislacyjnych dotyczących ww. rozporządzenia w sprawie uprawnień szczególnych (...). W początkowym etapie prac zakładano proporcjonalne zmniejszanie wynagrodzenia prowizyjnego za czas. za który przysługuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego, wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy, za który członek korpusu służby cywilnej zachowuje prawo do wynagrodzenia. W toku prowadzonych wspólnie z MF prac. odstąpiono od takiego rozwiązania, uwzględniając m.in.. że wynagrodzenie prowizyjne nie jest wypracowywane w trakcie nieobecności pracownika, a jest efektem końcowym czynności wykonanych w trakcie obecności w pracy na rzecz uzyskania kwoty (odzyskania należności pieniężnych). W związku z powyższym z uwagi na charakter wynagrodzenia prowizyjnego, jego pomniejszanie z tytułu wskazanych wyżej nieobecności uznano za nieuzasadnione, zarówno pod względem merytorycznym, jak i formalno-prawnym (m.in. w związku z uwagą RCL. że wynagrodzenie prowizyjne zależy od kwoty uzyskanej w przydzielonej sprawie a nie od obecności w pracy oraz zakwestionowaniem przez MSZ zgodności takiego pomniejszania z przepisami prawa UE).
Przedstawione wyżej wyjaśnienia dotyczące wynagrodzenia prowizyjnego należy odnosić przez analogię również do wynagrodzenia kierownika komórki organizacyjnej egzekucji administracyjnej urzędu skarbowego, o którym mowa w § 3 rozporządzenia ii’ sprawie uprawnień szczególnych (...).
Ponadto, rozporządzenie w sprawie uprawnień szczególnych (...) wprowadziło możliwość przydzielenia sprawy egzekucyjnej w ięcej niż jednej osobie uprawnionej. W takim przypadku, podstawą wynagrodzenia prowizyjnego osoby uprawnionej jest kwnta będąca wynikiem podziału na równe części sumy kwot uzyskanych w przydzielonej tym osobom sprawie egzekucyjnej. W odniesieniu do tego przypadku zauważyć należy, że przepisy nic przewidują żadnych sytuacji, w których wysokość wynagrodzenia prowizyjnego przysługującego każdej z tych osób z tytułu kwoty uzyskanej w przydzielonej tym osobom sprawie egzekucyjnej miałaby być różnicowana.
Odnosząc się natomiast do poruszonej w piśmie MF z dnia 9 marca br. kwestii zastępstwa nieobecnego członka korpusu służby cywilnej, któremu została przydzielona sprawa egzekucyjna, należy zauważyć, że dotyczy ona typowych czynności związanych z organizacją pracy w' komórce egzekucyjnej, które należą do kompetencji kierownika tej komórki. Należy przypomnieć, że warunkiem uzyskania wynagrodzenia prowizyjnego przez członka korpusu służby cywilnej zatrudnionego w komórce organizacyjnej egzekucji administracyjnej urzędu skarbowego, w okresie zatrudnienia w tej komórce, jest przydzielenie sprawy egzekucyjnej i uzyskanie kwoty w przydzielonej sprawie.
Dyrektor /
Dcpamn^UiAiłyŻ^y yywilncj
Sioniku Dziadkowice
[1]AP8.841.6.2015 z dnia 9 marca br. i AP8.841.6.2015 z dnia 24 marca br.
[2]Dz. U. z 2015 r. poz.30
’ Dz. U. z 2014 r. poz. 159