NIE. Oprócz czynności wskazanych w pytaniu Czytelnik musi również sporządzić i przekazać za zleceniobiorcę odpowiednie dokumenty rozliczeniowe, w których wyliczy należną za niego składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Konsekwencją uznania przez organ rentowy umowy o dzieło jako zlecenia jest objęcie zleceniobiorcy obowiązkiem ubezpieczeń w ZUS. Z uwagi jednak na posiadany już przez zleceniobiorcę, o którym mowa w pytaniu, tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (tu: z tytułu zatrudnienia na etacie), organ rentowy objął go ze zlecenia obligatoryjnie wyłącznie ubezpieczeniem zdrowotnym. Świadczenie przez emeryta pracy na zleceniu przy równoczesnym zatrudnieniu go na etacie w innym podmiocie, powoduje bowiem dla niego tytuł do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego (zakładając, że umowy zlecenia nie wykonuje on na rzecz własnego pracodawcy). Do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych osoba taka może przystąpić, lecz wyłącznie w sposób dobrowolny. Nie może tego jednak uczynić zleceniobiorca, o którym mowa w pytaniu. Wynika to stąd, iż nie jest możliwe objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami, w tym emerytalnym i rentowymi, z datą wsteczną.
Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS dla wskazanego w pytaniu zleceniobiorcy powstaje niezależnie od wysokości uzyskiwanego przez niego oskładkowanego miesięcznego wynagrodzenia z umowy o pracę, a także wymiaru czasu pracy, w jakim jest on zatrudniony.
Zatem zleceniodawca w pierwszej kolejności zobowiązany jest zgłosić wskazanego w pytaniu zleceniobiorcę do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZZA. Następnie, za każdy miesiąc wykonywania pracy na zleceniu, musi przekazać za niego odpowiednie dokumenty rozliczeniowe, tu: formularze ZUS RZA, z wyliczoną w nich podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne i kwotą tej składki w wysokości 9% podstawy wymiaru. Raporty te za każdy miesiąc świadczonej pracy na zleceniu dołącza do deklaracji rozliczeniowej - formularz ZUS DRA.
Po sporządzeniu i przekazaniu do ZUS dokumentów rozliczeniowych na koncie płatnika składek niewątpliwie powstanie niedopłata z tytułu składki zdrowotnej. W każdym takim przypadku organ rentowy jej zapłaty wymaga od płatnika składek. Zleceniodawca może jednak zwrócić się do zleceniobiorcy z roszczeniem o jej opłacenie.
Dodać należy, że od opłaconych po terminie składek (w omawianym przypadku: składki zdrowotnej) należne są od płatnika odsetki za zwłokę. Nalicza się je od następnego dnia po dniu upływu terminu ich płatności do dnia zapłaty zaległości włącznie.
Komentarze
Ministerstwo Finansów ściga podatników i nakazuje ścigać płatników składek w sytuacji gdy jego Naczelnicy Urzędów robią tak jak oni.
Czyżby Państwo w Państwie.
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.