Pan Jacek Kapica
Podsekretarz Stanu
W Ministerstwie Finansów
Pan Dagmir Długosz
Zastępujący Szefa Służby Cywilnej
W związku z przesłanym projektem rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie uprawnień szczególnych przysługujących niektórym kategoriom członków korpusu służby cywilnej, reprezentatywne związki zawodowe działające w resorcie Ministra Finansów tj.:
- Sekcja Krajowa Pracowników Skarbowych NSZZ „Solidarność” w Warszawie,
- Federacja Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych w Łodzi ,
- Ogólnopolski Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Egzekucji Administracyjnej z siedzibą w Wałczu,
zgłaszają wspólnie uzgodnione uwagi:
1. Związki zawodowe kwestionują brak uwzględnienia „zespołów” w projekcie rozporządzenia, które na każdym spotkaniu z przedstawicielami resortu Ministra Finansów były proponowane, podnoszone i akceptowane przez resort. Przedstawiciele Ministerstwa Finansów przedstawiali utworzenia zespołów jako jeden z elementów usprawnienia egzekucji. W związku z powyższym proponujemy zmianę zapisu:
§ 2 Jeżeli sprawy egzekucyjne przypisane są do rejonu (obszaru, terenu) obsługiwanego przez więcej niż jedną osobę uprawnioną, to podstawą wynagrodzenia prowizyjnego osób uprawnionych jest kwota będąca wynikiem podziału w częściach równych sumy kwot uzyskanych.
2. § 1.3 pkt. 1 związki uważają że stawka 3 % jest stanowczo za niska, a szczególnie w tych urzędach skarbowych gdzie poborcy i egzekutorzy nie zarabiają zbyt wysokich prowizji.
Stąd też związki proponują zmianę stawek prowizyjnych na poziomie minimalnym:
§ 1.1. pkt. 1 na poziomie 4,5%,
§ 1.1. pkt. 2 na poziomie 1,5%
§ 1.1. pkt. 3 na poziomie 0,5%
Nawiązując do informacji z narady konsultacyjnej w dniu 23 września 2013r. (stanowiącej również uzasadnienie do projektu) ustalono sposób naliczania degresywny jednak przy uwzględnieniu pierwszej stawki na poziomie nie mniej niż 4%.
3. W § 1.4.pkt.2 proponujemy zmianę terminu z „14” dni na „30” dni.
4. W § 1.5. pkt.3 proponujemy zmianę terminu z „14” dni na „30” dni.
Na spotkaniach w Ministerstwie Finansów z udziałem związków zawodowych uzgodnione zostały terminy w pkt. 3 i 4 wymienionego pisma na poziomie 180 dni.
5. § 1.5 pkt.2 brak jest czytelnego sprecyzowania kwot uzyskanych, w wyniku zastosowania środka czy też czynności egzekucyjnej, które wpłynęły na rachunek organu egzekucyjnego.
6. W § 3. Proponujemy dodać również kierowników referatów działających w ramach komórki egzekucyjnej.
7. Związki popierają w tej kwestii stanowisko wyrażone w pkt. 2 pisma Rządowego Centrum Legislacyjnego Nr RCL.DPS.520-11/14 z dnia 09 maja 2014r. w brzmieniu:” § 4 projektu – w zakresie dotyczącym osoby uprawnionej - budzi zastrzeżenia wskazywanie okresów nieobecności, za które wynagrodzenie prowizyjne ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu. Podkreślenia bowiem wymaga, że nabycie prawa do tego wynagrodzenia zależy od kwoty uzyskanej przez organ egzekucyjny (rekwizycyjny) w przydzielonej sprawie (vide § 1 ust. 1 projektu), a nie od obecności w pracy.”
Proponowane zmiany w projekcie rozporządzenia, a szczególnie stawek dotyczących wynagrodzenia prowizyjnego nie mają na celu usprawnienia pracy egzekucji jak również ich racjonalnego podziału, a mają na celu wygenerowania oszczędności. Świadczy o tym fakt, że w wersji projektu rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2013r. Planowane wydatki na wynagrodzenia prowizyjne wynosiły 240 mln zł, a w obecnym projekcie zmian z dnia 18 kwietnia 2014 r. jest zarezerwowana kwota 200 mln zł.
Przedstawiając powyższe, zgodnie z dyspozycją Art. 19 pkt. 3 ustawy o związkach zawodowych, Związki zawodowe w przypadku nie uwzględnienia bądź odrzucenia w całości lub w części przedstawionego stanowiska zwracają się o pisemne uzasadnienie.
RSK „Solidarność” Federacja Związków Zawodowych Związek Zawodowy
Tomasz Ludwiński Pracowników Skarbowych Pracowników Skarbowych
Elżbieta Charlikowska Eugeniusz Matusiak
Krzysztof Wiśniowski
Otrzymują:
1. Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Pan Piotr Duda
( ul. Wały Jagielońskie 24 , 80-855 Gdańsk)
2. Przewodniczący Forum Związków Zawodowych Pan Tadeusz Chwałka
( Plac Teatralny 4 , 85-069 Bydgoszczy)