W Polsce istnieją trzy reprezentatywne centrale związkowe, w tym Forum Związków Zawodowych. Jako jedyni jesteśmy organizacją niezwiązaną wprost z żadnym ze środowisk politycznych, partyjnych. Zrzeszamy ponad 300 tysięcy pracownic i pracowników, w większości reprezentujących interesy pracowników państwowej sfery budżetowej i szerzej - większości jednostek sektora finansów publicznych. Członkowie FZZ to przede wszystkim ci, dla których Państwo Polskie jest pośrednio lub bezpośrednio pracodawcą. Ich praca wiąże się w znaczącym stopniu z szeroko pojętą służbą Rzeczypospolitej. To osoby o różnych światopoglądach, których jednoczy troska o prawa pracownicze.
Sytuacja pracowników tzw. budżetówki jest w przeważającym stopniu dramatyczna. Niestety, fakty mówią same za siebie. Łączna suma wzrostu poziomu inflacji w latach 2020 - 2022 wynosi 22,9%. W roku bieżącym średnioroczne tempo wzrostu poziomu inflacji niezaprzeczalnie przekroczy granicę 10% co oznacza, że w ujęciu trzyletnim łączny wzrost cen będzie opiewać na poziomie ponad 30%. Tymczasem łączy wzrost wskaźnika wynagrodzeń dla państwowej sfery budżetowej w ciągu ostatnich trzech lat wynosi 7,8%. Został on podwyższony dopiero w roku bieżącym. W latach poprzednich dokonywano co prawda zmian w zakresie wynagrodzeń, ale absolutnie nie miały one charakter powszechnego i systemowego. Tak więc różnica pomiędzy tempem wzrostu cen a płacami obrazuje realną, dramatyczną obniżkę i tak już niskich wynagrodzeń.
Warto, aby każdy kto dzisiaj wyraża ambicję i determinację do rządzenia lub współrządzenia naszą Ojczyzną miał świadomość wieloletnich zaniechań, które będą coraz bardziej i dotkliwiej paraliżować zdolność Państwa Polskiego do realizowania usług publicznych i wszelakich zadań administracyjnych. Praca, która wymaga wysokiego wykształcenia, nieskazitelnej postawy moralno - etycznej, umiejętności radzenia sobie z presją czasu i nierzadko ogromnej odpowiedzialności, nie może być wynagradzana w sposób odzierający z godności, ostatecznie pozbawiający jakichkolwiek możliwości samorealizacji.
Dlatego organizacje zrzeszone W Eorum Związków Zawodowych. reprezentujące pracownice i pracowników państwowej sfery budżetowej. a także szerzej - sektora finansów publicznych domagają się realizacji postulatów w zakresie wzrostu wskaźnika wynagrodzeń dla wszystkich zatrudnionych pracowników w państwowej sferze budżetowej W wysokości 12% począwszy od 1 lipca 2023 roku oraz 25% począwszy od 1 stycznia 2Q24 roku. PismQ w tej sprawie. Forum Związków Zawodowych skierowało bezpośrednio do Prezesa Radv Ministrów. Pana Mateusza Morawieckiego.
W nawiązaniu do powyższego, prosimy o odpowiedź na następujące pytania:
- W jaki sposób reprezentowana przez Państwa partia polityczna odnosi się do wskaźnikowego podwyższania płac w państwowej sferze budżetowej?
- Czy reprezentowana przez Państwa partia polityczna jest gotowa poprzeć powyżej zarysowane postulaty FZZ w zakresie wskaźnikowej podwyżki płac w państwowej sferze budżetowej w aktualnym i nadchodzącym roku kalendarzowym? Jeśli nie, prosimy o uzasadnienie.
Prosimy o odpowiedź do 12 maja bieżącego roku. Chcemy, aby nasi przedstawiciele mieli pełny obraz rzeczywistości w zakresie programów poszczególnych środowisk politycznych i wrażliwości na ich rosnące problemy.
Z poważaniem
Dorota Gardias
PRZEWODNICZĄCA FZZ
Otrzymali:
- Prawo i Sprawiedliwość
- Platforma Obywatelska
- Nowa Lewica
- Polskie Stronnictwo Ludowe
- Solidarna Polska
- Polska 2050
- Lewica Razem
- Konfederacja Wolność i Niepodległość
Komentarze
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.