- Zmierzamy w kierunku brytyjskiego modelu urzędu skarbowego. Podatnik nie będzie klientem, ale partnerem urzędu skarbowego, będzie konsultował swoje sprawy z urzędami - mówił Tadeusz Kościński.
- Przedsiębiorca będzie szedł do urzędu skarbowego po poradę, nie po kontrolę, czy żeby się spowiadać - powiedział Kościński.
- Jego zdaniem Polska będzie przechodziła przez najsłabszą recesję w Europie.
Wiemy o zapowiadanych od dłuższego czasu zmianach, polegających na wdrażaniu w urzędach skarbowych wielu usług on-line, jednak dziś (12 października) minister finansów Tadeusz Kościński poinformował o zdecydowanie dalej idących zmianach, które obejmą skarbówkę.
- Zmierzamy w kierunku brytyjskiego modelu urzędu skarbowego. Podatnik nie będzie klientem, ale partnerem urzędu skarbowego, będzie konsultował swoje sprawy z urzędami. Maksymalnie uprościmy procedury, przedsiębiorca będzie szedł do urzędu skarbowego po poradę, nie po kontrolę, czy żeby się spowiadać. Nie chcemy, by podatnik musiał iść do urzędu, tylko szedł tam, kiedy chce. Będzie też mógł iść do każdego rzędu skarbowego – wyjaśniał Tadeusz Kościński podczas Europejskiego Kongresu Finansowego pod patronatem WNP.PL.
Według Tadeusza Kościńskiego jest duża szansa, że na początku przyszłego roku wpłyną pieniądze z Unii Europejskiej na inwestycje. - Jesteśmy na to przygotowani, mamy rezerwę na wkład własny - mówił Tadeusz Kościński.
Tadeusz Kościński zaznaczył, że przez ostatnie trzy lata obniżono dług publiczny wobec PKB o 8 proc. - Na ten rok planem był budżet zrównoważony, co dało nam poduszkę finansową przydatną, kiedy uderzył wirus i recesja. Mogliśmy przeznaczyć pieniądze na różnego rodzaju tarcze – to jedna z większych tego typu akcji w Europie - mówił minister finansów.
Tadeusz Kościński dodaje, że Polska będzie przechodziła przez najsłabszą recesję w Europie. Polska gospodarka cofnęła się o rok. Średnia europejska to gospodarka cofnięta o 10 lat, w przypadku Włoch to 20 lat, a Francji - 15 lat do tyłu.
W opinii ministra finansów nie zmienia to faktu, że mamy do czynienia z najsilniejszym wstrząsem gospodarczym w ostatnich kilkudziesięciu latach - uważa minister finansów Tadeusz Kościński. Jego zdaniem potrzebna jest w tej sytuacji szybka, elastyczna i perspektywiczna odpowiedź, która przywróci stabilność makroekonomiczną.
- Odpowiedzialna polityka fiskalna to przede wszystkim polityka odważna i ekspansywna, z racjonalnym oszacowaniem kosztów. Bez dodatkowych kosztów nie uratowaliśmy setek tysięcy firm i miejsc pracy – mówił minister finansów.
W opinii ministra finansów musimy przełamać niepewność przedsiębiorców i gospodarstw domowych, która mogłaby ograniczać inwestycje i konsumpcję, co z kolei utrudniałoby odbicie gospodarcze. – Potrzebujemy silnego impulsu fiskalnego – podkreślał Tadeusz Kościński i dodał, że w dobie kryzysu i niskich stóp szczególnie pozytywny jest wpływ inwestycji publicznych.
Z drugiej strony nie powinniśmy ciąć wydatków społecznych, które są dodatkowym kołem zamachowym dla polskiej gospodarki.
Tadeusz Kościński wyjaśniał, że w tym momencie musimy skupić się na tym, jak ograniczać dług bez podniesienie podatków. - Wzrost może zdławić zbyt szybka konsolidacja fiskalna. Najlepszym sposobem na ograniczenia zadłużenia jest szybki wzrost gospodarczy – zaznaczył minister Kościński i zauważył, że nawet kraje konserwatywnie nastawione do zwiększania zadłużenia jak Niemcy czy Holandia zaproponowały działania, które zwiększą dług w relacji do PKB o kilkanaście procent.
Do takich działa zachęca m.in. Komisja Europejska, Bank Światowy czy OECD.
Komentarze
Jestem dwoma rękoma, by być przyjaznym dla podatnika, ale nie dla oszustów podatkowych, o których pan nie wspomniał.
Już Rostowski uzdrawiał Administrację Skarbową na wzór Brytyjski i wreszcie doszedł do wniosku cyt."piniędzy nie ma i nie będzie" , "O take Polskę chcemy"
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.