KP-41/2021 Warszawa 2021-12-03
Pan Wiesław Janczyk
Przewodniczący
Komisji Finansów Publicznych
Szanowny Panie Przewodniczący!
W imieniu ogólnopolskich władz Federacji, Zrzeszeń, Związków Zawodowych działających w KAS, stanowiących krajową reprezentację pracowniczą kilkudziesięciu tysięcy pracowników resortu finansów składamy serdeczne gratulacje z okazji wyboru w listopadzie 2021 r. na funkcję Przewodniczącego niezwykle ważnej Komisji Sejmowej zajmującej się kluczowymi problemami polityki społecznogospodarczej i finansowej rzutującymi na dalszy rozwój kraju i bezpieczeństwo ekonomiczno-finansowe obywateli. Liczymy na ścisłą współpracę z Panem Przewodniczącym znającym bardzo dobrze środowisko skarbowców i celników, posiadającym duże i pozytywne doświadczenie z pracy w resorcie finansów na stanowisku Sekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów.
W związku z brakiem jakiegokolwiek programu waloryzacji wynagrodzeń dla prawie całego aparatu państwowego (w tym dla 120 tys. pracowników korpusu służby cywilnej oraz kilkuset tysięcy pozostałych pracowników sfery budżetowej), postępującą w ostatnich dwóch latach gwałtowną pauperyzacją (która pogłębi się w przyszłym roku, jeśli nie będzie środków zaradczych), uprzejmie prosimy Pana Przewodniczącego o pilne zaplanowanie na I kwartał 2022 r. prac mających na celu zdiagnozowanie sytuacji w tym zakresie i wystąpienie z Inicjatywą Ustawodawczą dotyczącą opracowania i uchwalenia Ustawy o waloryzacji wynagrodzeń w sferze budżetowej.Automatyczna waloryzacja znormalizowałaby stosunki społeczne i zminimalizowała stale występujący ostatnio dramatyzm wybuchających w kolejnych środowiskach konfliktów społecznych oraz licznych napięć pracowniczych z Pracodawcami oraz Rządem.
Polityka negocjacyjna, uwzględniająca roszczenia w zakresie podwyżek i waloryzacji płac, winna toczyć się według reguł transparentnych oraz przewidywalnych, zapobiegających wybuchom niezadowolenia pojawiających się wskutek nieuregulowania systemu waloryzacyjnego dla ogółu ludzi pracy w sferze budżetowej, widocznego zwłaszcza na tle:
- Ostatnich podwyżek dla elit państwowych, które naszym zdaniem waloryzowały wieloletnie zaniedbania kierowniczych kadr państwowych, a które uprzednio nie były uregulowane prawnie przez ostatnie kilka lat.
- Kolejnym, minimalistycznym krokiem po oczekiwanej przez wiele poprzednich lat oraz dokonanej jednorazowo w sierpniu 2021 r. waloryzacji wynagrodzeń osób zajmujących wyższe stanowiska w służbie państwowej w przedziale 40-75 % winna być waloryzacja wynagrodzenia w sferze budżetowej chociaż w wysokości 12 %, tj. w wymiarze 1/5 waloryzacji Wiceministrów, którzy np. w Ministerstwie Finansów mimo stosunkowo krótkiego stażu pracy, w tym w sferze finansów publicznych, otrzymali 60-procentową podwyżkę. Zauważmy, że te minimum 12% do zaakceptowania przez ZZ nie rekompensuje nawet oczekiwanej inflacji w latach 2021-2022 na poziomie 13,8 % (tj. 8 % r/r w br. oraz 5,8 % r/r w przyszłym roku wg ubiegłotygodniowej prognozy NBP, w tym 7 % w I kwartale 2022 r.).
- Dokonującego się corocznie w sposób transparentny, prawnie akceptowalny przez obie strony (rządową i byłych pracowników) procesu waloryzacji emerytur i rent w wysokościach zgodnych z zapisami w kolejnych Budżetach Państwa
- Propozycji waloryzacji świadczeń społecznych, w tym będących na porządku dnia kwestii sztandarowego świadczenia społecznego 500+.
W ostatnich dwóch latach obserwujemy znaczne obniżenie poziomu życia wielu pracowników spośród 65 tys. rzeszy zatrudnionych i pełniących służbę w resorcie finansów (pracowników cywilnych skarbowości oraz funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej). Najbardziej jaskrawym przykładem pauperyzacji/szybkiego zubożenia pracowników służb finansowych jest obniżenie nominalnych dochodów z pracy większości pracowników w Ministerstwie Finansów rzędu aż 20 % w 2020 roku (nominalny spadek płac w przedziale 15-20 tys. PLN w ub.r.) - wykazywane dochody w PIT-37 składanym w br. zmniejszyły się o ok. 20 % w porównaniu z poprzednim 2019 rokiem.
Kwestia regulacji płacowych dla pracowników KAS na 2022 r. i na lata 2023-2030 była przedmiotem obrad Komitetu Protestacyjnego Związków Zawodowych działających w Krajowej Administracji Skarbowej (KP) w dniu 3 listopada br. w Radzie Dialogu Społecznego (RDS) z udziałem Sekretarz Stanu z Kancelarii Prezydenta RP Pani Bogny Janke, wiceprzewodniczącego OPZZ i przedstawicieli kierownictw Forum Związków Zawodowych w RDS oraz Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Kolejne spotkanie w Kancelarii Prezydenta w przedmiotowej sprawie polityki płacowej z przedstawicielami krajowych ZZ działających w resorcie finansów odbędzie się 14 grudnia br. Podstawą dyskusji na spotkaniu w RDS było opracowanie przygotowane przez eksperta Komitetu Protestacyjnego, doktora nauk ekonomicznych Platona Wysoczańskiego, obejmujące m.in.
- Determinanty regulacji płacowych w sferze budżetowej/resorcie finansów.
- Konieczność rekompensaty utraconych w latach 2020-2021 dochodów płacowych w KAS.
- Program podwyżek płac w 2022 r. oraz w kolejnych latach.
- Konieczność przygotowania ustawy o waloryzacji wynagrodzeń pracowników sfery budżetowej na lata 2023-2030. Nasi eksperci mogą aktywnie włączyć się do przygotowania tej Ustawy - na zaproszenie do prac przez podmiot uprawniony do Inicjatywy Ustawodawczej.
Nadmieniamy, że kwestia 12% podwyżek waloryzacyjnych w 2022 r., była przedmiotem rozmów i Uzgodnień przedstawionych 12 września br. w Komunikacie ze spotkania przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotra Dudy i Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego.
Proponujemy, aby program regulacji płacowych dla pracowników i funkcjonariuszy KAS na 2022 i na lata 2023-2030 był w najbliższych tygodniach przedmiotem roboczego, merytorycznego posiedzenia Komisji Finansów Publicznych Sejmu RP z udziałem zainteresowanych stron reprezentujących Rząd oraz krajowy Komitet Protestacyjny ZZ w KAS będący reprezentacją pracowniczą w resorcie finansów.
Informację o terminie posiedzenia Komisji/Podkomisji poświęconego ww. sprawom oraz dane dotyczące zgłoszenia naszych przedstawicieli na posiedzenia - uprzejmie prosimy wysłać na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Z wyrazami szacunku
- Federacja Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych
- Federacja Związków Zawodowych Służby Celnej
- Krajowa Sekcja Administracji Skarbowej NSZZ „Solidarność”
- Niezależny Związek Zawodowy Pracowników Ministerstwa Finansów
- Ogólnopolski Związek Zawodowy Krajowej Administracji Skarbowej
- Ogólnopolski Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Egzekucji Administracyjnej
- Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” w Ministerstwie Finansów Związek Zawodowy Skarbowców.