Wszystko za sprawą komputerów, programów informatycznych i internetu. - Dzięki technologiom analityki big data i możliwości przetwarzania znacznych ilości danych w czasie rzeczywistym, rządy coraz skuteczniej radzą sobie z poborem podatków, w tym od międzynarodowych korporacji - twierdzi Deloitte. W raporcie „Tax Analytics Trends 2017” przekonuje też, że poprawie skuteczności fiskusa sprzyja globalny trend ujednolicania rozliczeń podatkowych.
- Kryzys finansowy wstrząsnął światową gospodarką i wywołał falę ekonomicznego nacjonalizmu. Na celowniku rządów znalazły się firmy, które wykorzystują prawne i księgowe mechanizmy, by przenosić zyski do innych krajów i unikać płacenia podatków. Globalne straty wywołane tym procederem mogą sięgać nawet 240 mld dolarów rocznie - ocenia Deloitte.
Fiskusie bierz się do roboty
Po kryzysie przyzwolenie społeczne na stosowanie przez fiskusa bardziej zdecydowanych metod walki z oszustami podatkowymi wzrosło. Na całym świecie. Mówił o tym także w niedawnym wywiadzie dla Next.gazeta.pl były wiceminister finansów Jarosław Neneman. Elektroniczne rozliczenia, utrudnianie rejestracji firm do podatku VAT, likwidacja nieaktywnych firm, wgląd fiskusa w konta podatników...
źródło: http://next.gazeta.pl