Uwaga dotycząca nazewnictwa stanowisk: „starszy kontroler skarbowy”, „kontroler skarbowy”, „młodszy kontroler skarbowy”, zgodnie z którą nie odzwierciedla ono rzeczywiście wykonywanych zadań, nie została przyjęta.
Stanowiska te zastąpiły dotychczas funkcjonujące stanowiska: starszego komisarza skarbowego, komisarza skarbowego oraz inspektorów kontroli skarbowej w zależności od grupy, w której te stanowiska się znajdowały. Dodatkowo należy zauważyć, że do dyspozycji dyrektorów izb administracji skarbowej oraz dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jest także tabela ogólna „Wszystkie urzędy”. Decyzję w sprawie przyznania konkretnego stanowiska będzie podejmował dyrektor izby administracji skarbowej, który składa pracownikom pisemną propozycję określającą nowe warunki zatrudnienia. Przedstawienie tej propozycji umożliwia siatka stanowisk, wynikająca zarówno z tabeli ogólnej dla wszystkich urzędów, jak i tabeli szczegółowej zaprojektowanej dla jednostek KAS - łącznie 74 stanowiska.
1 projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej.
Odnosząc się do propozycji wprowadzenia stanowisk: „egzekutor” i „specjalista egzekutor” należy stwierdzić, że ww. rozporządzenie wydawane jest w oparciu o delegację zawartą w ustawie o służbie cywilnej, w związku z powyższym nie ma konieczności posługiwania się w nim pojęciami wynikającymi z ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Warto też zauważyć, że w świetle ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji pojęcie „egzekutor” jest pojęciem szerszym niż „poborca skarbowy” (zakres uprawnień poborcy skarbowego mieści się w zakresie uprawnień egzekutora). Zarówno do egzekutora jak i poborcy skarbowego należy podejmowanie czynności wykonawczych. Przy czym czynności realizowane w komórkach egzekucyjnych to nie tylko czynności egzekucyjne, ale również orzecznictwo (wydawanie rozstrzygnięć w zakresie wniesionych na postępowanie egzekucyjne zarzutów, rozpoznawanie skarg na czynności egzekucyjne itd.). Zadania egzekutora może wykonywać każdy z pracowników urzędu skarbowego, np. specjalista, który zostanie upoważniony przez organ egzekucyjny do wykonywania tych zadań. Jednakże z uwagi na to, że stanowisko poborcy skarbowego funkcjonuje w urzędach skarbowych od wielu lat, niecelowe byłoby w chwili obecnej usuwanie tego stanowiska z katalogu stanowisk. Jednocześnie podkreślić należy, że z powyższych względów włączenie poborców skarbowych do grupy stanowisk specjalistycznych nie znajduje uzasadnienia w chwili obecnej.