„Obecne działania rozproszone pomiędzy trzy służby są nieefektywne. Ten stan rzeczy można porównać do hipotetycznej sytuacji, w której w kraju istniałyby trzy instytucje o statusie straży pożarnej. Pierwsza uprawniona do gaszenia budynków z parzystymi numerami, druga z nieparzystymi, a trzecia zajmowałaby się skomplikowanymi instalacjami technicznymi czy budynkami przemysłowymi.
To trzeba zmienić. KAS wyposażony w nowoczesne narzędzia informatyczne pozwoli na ograniczenie w ciągu 2-3 lat tzw. luki w VAT w naszym kraju, tak by była o 18-20 mld złotych rocznie mniejsza. Będzie atrakcyjnym miejscem pracy, a zatrudnienie w nim przedmiotem aspiracji i dumy.” – pisze Paweł Szałamacha w liście do pracowników resortu, administracji skarbowej, UKS i Służby Celnej.
Minister zapowiada powołanie Krajowej Administracji Skarbowej, wyposażonej w nowoczesne narzędzia informatyczne, która pozwoli na ograniczenie w ciągu 2-3 lat tzw. luki w VAT o 18-20 mld złotych rocznie mniejsza. Pisze również o tym, że dopilnuje, by nowelizacja do ustawy hazardowej po tzw. notyfikacji technicznej w Komisji Europejskiej i uchwaleniu przez Sejm, weszła w życie 1 stycznia 2017.
Szałamacha podsumowuje również pierwsze pół roku działa Ministerstwa Finansów. „Dzięki naszym wspólnym działaniom nastąpił wzrost dochodów podatkowych, zwłaszcza z VAT i akcyzy. Dochody podatkowe ogółem wzrosły o ponad 7 proc. rok do roku. Dzięki temu możemy finansować wydatki budżetu, w tym nowy powszechny program wsparcia rodzin 500+. Oznacza to, że w ciągu ostatnich miesięcy zatrzymaliśmy wieloletni trend spadku dochodów budżetowych mierzonych udziałem w produkcie krajowym" – zauważa. Więcej o wzrostach do budżetu można przeczytać na łamach Wprost.pl.
Minister zapowiada także podwyżki dla skarbówki. Zwraca uwagę, że pobór podatków jest jedną z podstawowych funkcji państwa: „Będę zabiegał, by w Ministrze Finansów pracownicy administracji skarbowej, UKS i Służby Celnej widzieli swojego najpewniejszego sprzymierzeńca. Wymiernym wyrazem takiej postawy są pierwsze od lat podwyżki wynagrodzeń.
Uważam, że o ile zamrożenie wynagrodzeń w skarbówce mogło mieć uzasadnienie w latach kryzysu finansowego 2009-10 to kontynuacja tej polityki przez kolejnych 5 lat była poważnym błędem moich poprzedników" - zapewnia.
Ministerstwo Finansów publikuje również szacunkowe dane o wykonaniu budżetu na Twitterze: