Miejsce posiedzenia: Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie, sala „A”.
Posiedzeniu przewodniczył:Pan Jerzy Wielgus, Przewodniczący doraźnego Zespołu problemowego ds. projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej, NSZZ
„Solidarność”.
W spotkaniu uczestniczyli: Pan Wiesław Jasiński, Podsekretarz Stanu, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej w Ministerstwie Finansów, członkowie doraźnego Zespołu problemowego ds. projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej oraz zaproszeni eksperci.
Porządek obrad obejmował:
1. Otwarcie posiedzenia.
2. Dyskusja nad projektem ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz
projektem ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji
Skarbowej.
3. Przyjęcie planu pracy i harmonogramu posiedzeń Zespołu.
4. Sprawy różne.
Pan Jerzy Wielgus, Przewodniczący doraźnego Zespołu problemowego ds. projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz projektu ustawy Przepisy wprowadzają ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej, NSZZ „Solidarność”, otworzył posiedzenie. Powitał członków doraźnego Zespołu oraz zaproszonych gości.
Ponadto Przewodniczący poinformował, że zgodnie z Uchwałą 12 Rady Dialogu Społecznego z dnia 7 kwietnia 2016 r. został powołany doraźny Zespół problemowy ds. projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz projektu ustawy Przepisy wprowadzają ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej. Odczytał zadania Zespołu doraźnego zapisane w Uchwale nr 12 RDS.
Następnie na prośbę Przewodniczącego wszyscy uczestnicy posiedzenia dokonali autoprezentacji.
Ad. 1
Proponowany porządek obrad został przyjęty.
Ad. 2
Pan Wiesław Jasiński, Podsekretarz Stanu, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej w Ministerstwie Finansów powiedział, że projekt ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej na dzień dzisiejszy nie jest gotowy.
Pani Honorata Łopianowska, Dyrektor Departamentu Reformy Administracji Skarbowej, Ministerstwo Finansów powiedziała, że projekt jest opracowywany. Dodała, że projekt ustawy będzie dostępny w momencie wysłania go do uzgodnień międzyresortowych, do konsultacji społecznych.
Pan Jerzy Wielgus zwrócił się z pytaniem do Ministerstwa Finansów o przedstawienie założeń do projektu.
Pani Honorata Łopianowska powiedziała, że założeniem do projektu ustawy jest konsolidacja trzech pionów służb (administracji podatkowej, służby celnej, urzędów kontroli skarbowej). Dodała, że postulaty wyrażane na poziomie różnych podmiotów zewnętrznych: Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Banku Światowego, kontroli NIK na poziomie krajowym, wskazują na potrzebę uregulowania kształtu administracji. Ponadto zaznaczyła, że włączenie strony społecznej w prace może nastąpić dopiero na etapie konsultacji zewnętrznych.
Pan Robert Oliwa, Pracodawcy RP zwrócił się do Pana Wiesława Jasińskiego, Podsekretarza Stanu, Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej w Ministerstwie Finansów, aby projekt ustawy był wysłany do konsultacji społecznych z dużym wyprzedzeniem.
Pan Wiesław Jasiński przychylił się do propozycji Pana Roberta Oliwy.
Pan Eugeniusz Matusiak, Forum Związków Zawodowych zwrócił się do MF, aby przekazywać informację na temat podjętych przez MF prac nad projektem ustawy.
Pan Tomasz Ludwiński, NSZZ „Solidarność” jeżeli chodzi o termin konsultacji społecznych do projektu ustawy, postulował aby MF uwzględniło przynajmniej 30 dni. Zapytał – jakie są terminy, które resort przewiduje jeżeli chodzi o wejście w życie ustawy (m.in. likwidacja pracy); jakie MF przewiduje zasady przejścia pracowników i funkcjonariuszy celnych; czy związki zawodowe będą miały jakiś udział jeżeli chodzi o ocenę dokonywanych ruchów kadrowych w zakładach pracy; ile będzie urzędów celno-skarbowych w województwach, czy będą oddziały zamiejscowe.
Pani Barbara Smolińska, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych postulowała, aby do prac nad projektem ustawy włączyć stronę społeczną.
Pan Jerzy Wielgus zapytał MF czy założenia do projektu ustawy mogą być przedstawione (etapowo) Zespołowi, aby usprawnić pracę na projektem ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz projektem ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej.
Pani Honorata Łopianowska powiedziała, że stabilną kwestią jest konstrukcja organów. Dodała, że na dzisiaj będą urzędy skarbowe jako organy obsługowe, urzędy celno-skarbowe jako urzędy kontroli. Jeżeli chodzi o kwestię pracownicze powiedziała, że mogą one ulec zmianie. Ponadto zaznaczyła, że przesądzona jest formuła rozpatrywania odwołania, która będzie dyskutowana ze stroną społeczną.
Pan Jerzy Wielgus zapytał czy MF prowadzi rozmowy ze stroną społeczną w kontekście prac na projektem ustawy.
Pani Honorata Łopianowska powiedziała, że MF otrzymuje postulaty strony społecznej, które są analizowane przez resort.
Pani Barbara Smolińska zapytała o termin, kiedy zakończą się prace nad projektem ustawy.
Pani Honorata Łopianowska powiedziała, że do początku wakacji muszą być stabilne postanowienia projektów ustaw.
Pan Eugeniusz Matusiak postulował, aby na następnym posiedzeniu Zespół otrzymał odpowiedź na następujące pytania (skierowane do MF):
-
czy przewiduje się w KAS opcję zerową;
-
co z pracownikami obecnie zatrudnionymi w aparacie skarbowym w wieku chronionym przedemerytalnym;
-
co ze związkowcami – czy nie będzie czystek;
-
co z dodatkowymi wynagrodzeniami, które istnieją obecnie w służbie cywilnej.
Pani Barbara Smolińska zapytała o przepisy dot. spraw pracowniczych, czy będą to przepisy zawarte w ustawie o KAS, czy resort finansów przewiduje nową ustawę, która będzie zawierała przepisy przejściowe (w jaki sposób, jakie warunki będą zachowane).
Pani Honorata Łopianowska powiedziała, że w projekcie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej zakładane są regulacje o pracownikach (na przyszłość), w projekcie ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej, będą regulowane elementy związane z momentem organizacji. Zaznaczyła, że dwa projekty będą równocześnie przekazane do konsultacji łącznie z głównymi aktami wykonawczymi.
Pan Eugeniusz Matusiak zapytał MF, czy resort zakłada, że Inspektorzy Kontroli Skarbowej będą funkcjonariuszami w służbach skarbowo-celnych czy nie.
Pan Wiesław Jasiński jeżeli chodzi o główne akty wykonawcze powiedział, że chodzi o wszystkie przepisy wykonawcze.
Ad. 3
Pan Jerzy Wielgus zaproponował, aby członkowie doraźnego Zespołu (strona społeczna) przesłali propozycję zagadnień, które byłyby przedmiotem dyskusji kolejnych posiedzeń do dnia 4 maja br. do Pana Damian Norwińskiego, Biura Rady Dialogu Społecznego.
Ponadto zapytał czy organizacje związkowe uczestniczące w doraźnym Zespole nie będą przeciwne zaproszeniu na posiedzenie doraźnego Zespołu przedstawicieli strony społecznej, którzy nie zasiadają w doraźny Zespole.
Sprzeciwu nie było.
Ad. 4
Pan Dominik Lach, NSZZ „Solidarność” zapytał, czy resort finansów prowadzi analizy związane z konsolidacją w zakresie ochrony praw pracowniczych (np. oczekiwania pracowników związanych z wypłatą z funduszu świadczeń socjalnego, czas przyjęcia pracownika na zastępstwo – ile trwają takie procesy).
Pani Honorata Łopianowska powiedziała, że materiały i wnioski z konsolidacji są poddawane szczególnej uwadze. Dodała, że Departament Administracji Podatkowej MF analizuje ww. zagadnienia.
Pan Tomasz Ludwiński zapytał, kiedy będzie gotowy raport z konsolidacji, czy będą starania o dodatkowe środki z budżetu państwa związane z reformą.
Pani Honorata Łopianowska powiedziała, że reforma ma służyć pewnemu wyrównywaniu różnic wynagradzaniu pracowników.
Pan Tomasz Ludwiński postulował do Przewodniczącego doraźnego Zespołu, aby zaprosić na następne posiedzenie Zespołu przedstawiciela Departamentu Administracji Podatkowej, aby przedstawił informację związaną z raportem.
Pani Małgorzata Jarczyk, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych zapytała czy resorty planuje rozwiązać problem wynagrodzeń pracowników, którzy po konsolidacji ze służb celnych przejdą do administracji podatkowej z wynagrodzeniem na poziomie obecnym, (czy jest w planach podwyższenie wynagrodzenia pracownikowi urzędów skarbowych).
Pani Honorata Łopianowska powiedziała, że Minister Finansów posiada siatkę wynagrodzeń wskazującą na duże różnice w płacach.
Pan Jerzy Wielgusz uwagi na brak projektu o projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej oraz nieprzedstawienia przez stronę rządową założeń do ww. projektu ustawy podziękował przybyłym za posiedzenie. Zamykając posiedzenie powiedział, że wystąpi do Pana Pawła Szałamachy, Ministra Finansów o spotkanie na którym omówi niniejszą sytuację. Na tym posiedzenie zakończono.
...................................................
JERZY WIELGUS
Przewodniczący doraźnego Zespołu problemowego ds. projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej
Sporządził:
Damian Norwiński
Biuro Rady Dialogu Społecznego
Komentarze
Lista podpisana - kasakasakasa...
Napisz jeszcze kto tą kasę bierze.
Ja uczestniczę w tym zespole i jakoś to tej pory nikt nic nie mówił o jakiejkolwiek zapłacie. Jeżdżę społecznie i tylko społecznie.
Proszę nie wymyślajcie i nie piszcie oszczerstw. Czasami ręce opadają jak się takie coś czyta.
Kasę bierze druga strona - nie miałem na myśli ZZ - to jak zwykle przystawka...
Jednak i tak chodzi o spotkanie - w jakim celu...
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.