Projekt, na nowo określa zasady prowadzenia dialogu społecznego na szczeblu centralnym oraz regionalnym. Instytucjami powołanymi do tego celu będę Rada Dialogu Społecznego i Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego. Wszystkie te instytucje będą naprzemiennie kierowane przez organizacje związkowe, pracodawców i stronę rządową lub odpowiednio - samorządową. Pierwsi ich szefowie, po wejściu w życie nowej ustawy, zostaną wybrani w drodze losowania. Najistotniejsza zmiana polega na poszerzeniu kompetencji gremiów dialogu społecznego. Ma to być realizowane m.in. poprzez: możliwie najszersze uniezależnienie Rady od rządu, przyznanie uczestniczącym w niej partnerom pośredniej inicjatywy ustawodawczej, wydłużenie i doprecyzowanie terminów związanych z opiniowaniem projektu ustawy budżetowej, określenie i wzmocnienie wzajemnych relacji między Radą i radami wojewódzkimi.
Podczas spotkania w Dobieszkowie, partnerzy społeczni krytycznie ocenili kompetencje przypisane dotychczas Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, związane z wykonaniem innych ustaw (np. w zakresie płacy minimalnej czy waloryzacji rent i emerytur). Wszystkie organizacje i strona rządowa zobowiązali się do niezwłocznego podjęcia rozmów na ten temat w dialogu trójstronnym. ˛
Uzgodniony został również projekt regulaminu funkcjonowania Rady, jej Biura. Określono kompetencje jego dyrektora, zasady komunikacji.
W ciągu 2 tygodni każda z organizacji ma wyrazić swoje ostateczne stanowisko do uzgodnionego projektu ustawy. Minister pracy zobowiązał się do przedyskutowania niektórych jego zapisów z: ministrem finansów, premier Ewą Kopacz, Prezydentem oraz Prezesem Sądu Najwyższego. Chodzi o rozwiązania wymagające zajęcia stanowiska przez te podmioty oraz wsparcia w dalszych pracach legislacyjnych.
Projekt ma zostać przez ministra pracy przedstawiony Radzie Ministrów i w możliwie najszybszym terminie trafić do Parlamentu. Strona rządowa deklaruje rozważenie wprowadzenia go na szybką ścieżkę legislacyjną.
Uzgodniony w Dobieszkowie projekt, bazuje na projekcie ustawy przygotowanym przez trzy reprezentatywne organizacje związkowe (Forum Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność” i OPZZ), uzgodnionym następnie z organizacjami pracodawców w dialogu autonomicznym i przekazanym stronie rządowej 18 lutego br. Do jego wypracowania doszło w następstwie zawieszenia prac w Trójstronnej Komisji przez stronę związkową 26 czerwca 2013 r., którego przyczyną była utrata zaufania związków zawodowych do sposobu prowadzenia dialogu społecznego i jego instytucji w dotychczasowym kształcie.
Anna Grabowska