Strona główna

 

Ogólnopolski Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Egzekucji Administracyjnej w Warszawie 
 z siedzibą w Wałczu
 ul.Bracka 8, 78-600 Wałcz
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 664 171 992, e-PUAP: /OMZZPEA_Walcz/omzzpea

 

 

 

ROZPORZĄDZENIE

PREZESA RADY MINISTRÓW

z dnia 2010 r.


 

w sprawie uprawnień szczególnych przysługujących niektórym kategoriom

członków korpusu służby cywilnej


 


 

Na podstawie art. 101 i art. 102 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. Nr 227, poz. 1505 oraz z 2009 r. Nr 157, poz. 1241 i Nr 219, poz. 1706) zarządza się, co następuje:


 

§ 1. Rozporządzenie określa uprawnienia szczególne w zakresie płac i innych świadczeń przysługujących niektórym kategoriom członków korpusu służby cywilnej oraz zasady przyznawania tych świadczeń i ich wysokość, a także inne dodatki do wynagrodzenia niż przewidziane w ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej oraz warunki i tryb przyznawania tych dodatków.


 

§ 2. Członkowi korpusu służby cywilnej zatrudnionemu w komórce egzekucyjnej urzędu skarbowego, zwanemu dalej „egzekutorem”, za osobiste wykonanie czynności egzekucyjnych w zakresie egzekucji administracyjnej należności pieniężnych przysługuje wynagrodzenie prowizyjne w wysokości:

  1. 1,85% ściągniętych kwot należności pieniężnych wraz z pobranymi od nich odsetkami za zwłokę, kosztami upomnienia i kosztami egzekucyjnymi, jeżeli kwoty te zostały uzyskane w wyniku zastosowania egzekucji:

  1. z wynagrodzenia za pracę,

  2. ze świadczeń z zaopatrzenia emerytalnego, ubezpieczenia społecznego lub renty socjalnej,

  3. z rachunków bankowych,

  4. z innych wierzytelności pieniężnych;

  1. 6,15% ściągniętych kwot należności pieniężnych wraz z pobranymi od nich odsetkami za zwłokę, kosztami upomnienia i kosztami egzekucyjnymi, jeżeli kwoty te zostały pobrane na miejscu u zobowiązanego;

  2. 4% ściągniętych kwot należności pieniężnych wraz z pobranymi od nich odsetkami za zwłokę, kosztami upomnienia i kosztami egzekucyjnymi, jeżeli kwoty te zostały uzyskane w wyniku zastosowania egzekucji:

  1. z ruchomości,

  2. z nieruchomości,

  3. z praw z instrumentów finansowych w rozumieniu przepisów o obrocie instrumentami finansowymi, zapisanych na rachunku papierów wartościowych lub innym rachunku, oraz z wierzytelności z rachunku pieniężnego służącego do obsługi takich rachunków,

  4. z papierów wartościowych niezapisanych na rachunku papierów wartościowych,

  5. z weksla,

  6. z autorskich praw majątkowych i praw pokrewnych oraz z praw własności przemysłowej,

  7. z udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością,

  8. z pozostałych praw majątkowych;

4) 1,5% kwot należności pieniężnych wraz z pobranymi od nich odsetkami za zwłokę, kosztami upomnienia i kosztami egzekucyjnymi, jeżeli kwoty te zostały wpłacone przez zobowiązanego na zaspokojenie egzekwowanych należności na rachunek lub w kasie organu egzekucyjnego lub wierzyciela w ciągu 14 dni po wykonaniu czynności egzekucyjnych w zakresie egzekucji ze składników majątkowych wymienionych w pkt 1 i 3.


 

§ 3. 1. Egzekutorowi przysługuje wynagrodzenie prowizyjne w wysokości 2% wartości zabezpieczonego mienia, nie więcej jednak niż dwukrotna wysokość najniższego wynagrodzenia zasadniczego za osobiste dokonanie czynności zabezpieczenia w zakresie zabezpieczenia należności pieniężnych na podstawie zarządzenia zabezpieczenia lub postanowień prokuratora albo sądu o zabezpieczeniu wykonania orzeczenia o przepadku przedmiotów i korzyści majątkowych lub ich równowartości.


 

2. Jeżeli wartość zabezpieczonego mienia nie jest określona kwotowo albo nie wynika jednoznacznie ze zgromadzonych materiałów dowodowych, jako podstawę naliczenia wynagrodzenia prowizyjnego przyjmuje się wartość ustaloną przez organ egzekucyjny w oparciu o średnie ceny rynkowe podobnego mienia.


 

§ 4. 1. Wynagrodzenie, o którym mowa w § 2 pkt 3 lit. b, przysługuje również komornikowi skarbowemu za wszystkie czynności związane ze sprawowaniem skutecznego nadzoru nad egzekucją z nieruchomości, przy czym do wyliczenia wynagrodzenia stosuje się § 5 ust. 2.


 

2. Wynagrodzenie prowizyjne, o którym mowa w § 2 pkt 1, 2, 3 lit. a, c-h oraz w § 3
ust. 1, nie przysługuje komornikowi skarbowemu.


 

§ 5. 1. Wynagrodzenie prowizyjne egzekutora od ściągniętej kwoty należności pieniężnych objętej jednym tytułem wykonawczym nie może przekraczać, w trakcie całego postępowania egzekucyjnego, dwukrotnej wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego.


 

2. Jeżeli uprawnienie do wynagrodzenia prowizyjnego przysługuje od ściągniętej kwoty należności pieniężnych lub wartości zabezpieczonego mienia, za czynności dokonane przez więcej niż jednego egzekutora, ich wynagrodzenie wynikające z tego uprawnienia ustala się w równych częściach.


 

3. Łączne wynagrodzenie prowizyjne egzekutora, ustalone zgodnie z § 2 pkt 1 i § 3 ust. 1, nie może przekroczyć miesięcznie czterokrotnej wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego.


 

§ 6. 1. Naczelnikowi urzędu skarbowego może być przyznane wynagrodzenie ryczałtowe z tytułu prawidłowego i skutecznego wykonywania funkcji organu egzekucyjnego, które nie może przekroczyć dwukrotnej wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego.


 

2. W przypadku powierzenia nadzoru merytorycznego nad egzekucją administracyjną zastępcy naczelnika, naczelnik urzędu skarbowego może wskazać tego zastępcę jako osobę uprawnioną do poboru części wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1.


 

3. Komornikowi skarbowemu może być przyznane wynagrodzenie ryczałtowe z tytułu prawidłowego i skutecznego kierowania komórką egzekucyjną urzędu skarbowego, które nie może przekroczyć dwukrotnej wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego.

4. Wynagrodzenie ryczałtowe na okres każdego półrocza do końca pierwszego miesiąca tego półrocza przyznaje:

1) dyrektor izby skarbowej z upoważnienia Ministra Finansów – w przypadku naczelnika urzędu skarbowego;

2) dyrektor izby skarbowej – w przypadku zastępcy naczelnika urzędu skarbowego;

3) naczelnik urzędu skarbowego – w przypadku komornika skarbowego.

 


 

§ 7. Wynagrodzenie prowizyjne oraz wynagrodzenie ryczałtowe wypłaca się w okresach miesięcznych do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu , w którym nabyto uprawnienie do wynagrodzenia prowizyjnego.


 

§ 8. 1. Komornikowi skarbowemu lub egzekutorowi zatrudnionemu w urzędzie skarbowym wykonującemu czynności na rzecz organu egzekucyjnego może być przyznana nagroda kwartalna z tytułu wykonania zadań i czynności w zakresie egzekucji administracyjnej. Nagroda kwartalna może być również przyznana pracownikowi zatrudnionemu w komórce rachunkowości podatkowej wykonującemu czynności na rzecz organu egzekucyjnego w zakresie wystawiania tytułów wykonawczych.


 

2. Łączną kwotę przeznaczoną na nagrody kwartalne, o których mowa w ust. 1, w urzędzie skarbowym określa dyrektor izby skarbowej do 20 dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału, kierując się oceną prawidłowości wykonywania zadań w zakresie egzekucji administracyjnej.


 

3. Kwota, o której mowa w ust. 2, nie może przekroczyć 50% kwoty, która została pobrana przez naczelnika urzędu skarbowego z tytułu opłat, o których mowa w art. 64 § 1 i 6, art. 64c § 2 oraz art. 66 § 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji ( Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954, z późn. zm.1)), pomniejszonej o sumę wypłaconych za ten kwartał wynagrodzeń prowizyjnych oraz wynagrodzeń ryczałtowych.


 

4. Nagrodę przyznaje naczelnik urzędu skarbowego uwzględniając liczbę, złożoność, pracochłonność oraz prawidłowość czynności egzekutora, w szczególności liczbę zakończonych postępowań egzekucyjnych z zapłaconą należnością oraz skutecznych zabezpieczeń należności podatkowych hipoteką oraz innych zadań wykonywanych na rzecz egzekucji administracyjnej przez innych członków korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędzie skarbowym w kwartale, za który przysługuje nagroda.


 

5. Nagroda wypłacana jest w terminie do ostatniego dnia miesiąca następującego po kwartale, za który nagroda przysługuje.


 

6. Nagroda nie przysługuje za okres nieobecności w pracy spowodowanej niezdolnością do pracy z powodu choroby lub macierzyństwa.


 

§ 9. Najniższe wynagrodzenie zasadnicze, o którym mowa w § 3 ust. 1, § 5 ust. 1 i 3 oraz § 6 ust. 1 i 3, ustala się z zastosowaniem najniższego mnożnika kwoty bazowej określonego
w przepisach w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej.


 

§ 10. Członek korpusu służby cywilnej zatrudniony w urzędzie morskim, biorący udział
w próbach technicznych statków na morzu po budowie lub remoncie bądź wykonujący w czasie pracy statku zadania statutowe urzędu, otrzymuje bezpłatne wyżywienie lub ekwiwalent pieniężny według norm stosowanych w czasie eksploatacji statku.


 

§ 11. 1. Członkowi korpusu służby cywilnej zatrudnionemu na stanowisku inspekcyjno-technicznym w urzędzie górniczym przysługują:

1) uprawnienia związane z Dniem Górnika;

2) specjalne wynagrodzenie miesięczne

- w zakresie przewidzianym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1981 r.
w sprawie szczególnych przywilejów dla pracowników górnictwa - Karta górnika (Dz. U.
z 1982 r. Nr 2, poz. 13, z 1996 r. Nr 24, poz. 110 oraz z 2002 r. Nr 199, poz. 1673).

2. Członkowi korpusu służby cywilnej zatrudnionemu na stanowisku inspekcyjno-technicznym w urzędzie górniczym, uprawnionemu do dodatku za wieloletnią pracę w służbie cywilnej i do specjalnego wynagrodzenia miesięcznego, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, przysługuje świadczenie z jednego tytułu, wybrane przez pracownika.


 

3. Członkowi korpusu służby cywilnej zatrudnionemu na stanowisku inspekcyjno-technicznym w okręgowym urzędzie górniczym i Urzędzie Górniczym do Badań Kontrolnych Urządzeń Energomechanicznych, przeprowadzającemu w warunkach uciążliwych
w zakładach górniczych inspekcje oraz badania określone szczególnymi przepisami, przysługuje:

1) za pracę w niedziele i święta określone odrębnymi przepisami oraz za pracę w inne dni niebędące dniami pracy w urzędzie - wynagrodzenie jak za pracę w dniu będącym dniem pracy w urzędzie oraz inny wolny od pracy dzień przypadający w dniu pracy w urzędzie albo wynagrodzenie jak za dzień będący dniem pracy w urzędzie i dodatek w wysokości 100 % godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego;

2) za każdą godzinę pracy poza obowiązującym rozkładem czasu pracy - dodatek
w wysokości 10 % godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego.


 

4. Przepisy ust. 3 mają zastosowanie do członków korpusu służby cywilnej, których praca w niedziele i święta lub poza obowiązującym rozkładem czasu pracy ma charakter stały.


 


 


 

§ 12. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)


 

§ 13. Rozporządzenie obowiązuje do dnia 30 czerwca 2012 r.


 


 

PREZES RADY MINISTRÓW

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 133, poz. 935, Nr 157, poz. 1119 i Nr 187, poz. 1381, z 2007 r. Nr 89, poz. 589, Nr 115, poz. 794, Nr 176, poz. 1243 i Nr 192, poz. 1378, z 2008 r. Nr 209, poz. 1318, z 2009 r. Nr 3, poz. 11, Nr 39, poz. 308, Nr 157, poz. 1241 i Nr 201, poz. 1540 oraz z 2010 r. Nr 28, poz. 143, Nr 40, poz. 229, Nr 75, poz. 474, Nr 122, poz. 826 i Nr 152, poz. 1018.

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 kwietnia 2007 r. w sprawie uprawnień szczególnych przysługujących niektórym kategoriom członków korpusu służby cywilnej (Dz. U. Nr 76, poz. 506 i Nr 249, poz. 1858), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 207 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. Nr 227, poz. 1505 oraz z 2009 r. Nr 157, poz. 1241 i Nr 219, poz. 1706).

Nie masz uprawnień do komentowania artykułów.