Petycja do Rządu
Warszawa 22 września 2010r.
Pan
Donald Tusk
Premier Rządu
Rzeczypospolitej Polskiej
Warszawa
Związki zawodowe, które w dniu dzisiejszym biorą udział w manifestacji, działające
w administracji państwowej i we wszystkich formacjach służb mundurowych domagają się od Rządu RP:
-
waloryzacji wynagrodzeń z tytułu utraty ich realnej wartości spowodowanej kosztami inflacji w roku 2009 i 2010
-
odstąpienia od planów zamrożenia wzrostu wynagrodzeń dla pracowników sfery budżetowej na lata 2011 i dalsze,
-
planów redukcji zatrudnienia, przewidzianej w projekcie ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i niektórych innych jednostkach sektora finansów publicznych ,
-
zaprzestania praktyk finansowania potrzeb jednostek organizacyjnych służb mundurowych, ze środków finansowych należnych funkcjonariuszom, jako świadczenia odszkodowawcze lub o charakterze socjalnym.
-
podjęcia niezwłocznego rzeczywistego dialogu społecznego ze związkami zawodowymi w celu wypracowania najlepszych rozwiązań, tak dla pracowników, jak i dla kraju.
Decyzja Rządu RP dotycząca zamrożenia wzrostu wynagrodzeń dla pracowników sfery budżetowej, jest niczym nieuzasadnionym przerzuceniem kosztów złej polityki ekonomicznej Rządu RP na pracowników administracji państwowej i funkcjonariuszy służb mundurowych. Ma ona wymiar działania krótkowzrocznego, bowiem osłabi się w ten sposób system motywacyjny i inicjatywę pracowników, a skutki negatywne w postaci zmniejszonych dochodów budżetu państwa przysporzą kolejnych problemów, jednak ze zwielokrotnioną siłą.
Mamy za wysokie podatki, skomplikowane, niespójne i niestabilne prawo podatkowe, zły nadzór nad urzędami i złe przepisy regulujące ich funkcjonowanie. Rząd powinien upraszczać prawo podatkowe i dbać o jego stabilne funkcjonowanie z jednej strony oraz za pomocą inicjatyw ustawodawczych poprawiać efektywność poboru podatków i danin Proponowana ustawa o racjonalizacji stanowisk skutkować będzie dokonywaniem zwolnień pracowników z pominięciem analizy funkcjonowania urzędów i realizowanych przez nie zadań. Tego rodzaju zwolnienia stanowić będą krok ku degradacji podstawowych instytucji mających służyć społeczeństwu. a wśród pracowników sfery budżetowej nastąpi kolejne podważenie zaufania do państwa. Zaufania, które jest niezbędne w tej sferze działalności,
a które już zostało wystarczająco nadwyrężone poprzez odbieranie należnych dodatków pracownikom, nie wypłacanych świadczeń funkcjonariuszom a także poprzez informacje zapowiadające zmiany systemu emerytalnego, zmiany naliczeń za okresy przebywania funkcjonariuszy na zwolnieniach lekarskich, itp., co odczytywane jest jako pozbawianie kolejnych uprawnień.
Pragniemy również zwrócić uwagę, na fakt braku spójności polityki Rządu RP
w zakresie racjonalizacji zatrudniania pracowników w państwowej sferze budżetowej.
Ten sam Rząd RP, który dzisiaj proponuje redukcje w administracji państwowej, w ciągu ostatnich lat podnosił stan zatrudnienia w administracji państwowej przy pomocy ustaw modernizacyjnych. Między innymi, dzięki temu etaty funkcjonariuszy policji, straży granicznej, straży pożarnej czy innych służb zostały przeniesione do działań liniowych, na rzecz poprawy bezpieczeństwa obywateli i zaczęły być racjonalnie wykorzystywane. Dzisiaj Rząd RP odchodzi od polityki racjonalności chcąc uzyskać krótkoterminowe zyski.
W tej sytuacji wzywamy rząd do podjęcia negocjacji z prawnymi przedstawicielami podmiotów administracji państwowej i służb mundurowych, w sprawie sprawnego funkcjonowania aparatu państwa, w tym jego urzędów i służb oraz realizowanych przez nie zadań dla dobra RP i jej obywateli. Wzywamy Rząd RP do podjęcia negocjacji
z przedstawicielami niżej podpisanych Związków zawodowych w sprawie budowy profesjonalnych i przyjaznych obywatelom urzędów, służb i instytucji, opartych na wykwalifikowanej, dobrze wynagradzanej i traktowanej z szacunkiem przez przełożonych kadrze.
Tylko wspólnie wypracowane rozwiązania mogą być gwarancją sprawnego
i bezpiecznego państwa oraz gwarancją sprawnej obsługi Obywateli. Wiemy, że z pomocą sprawnie funkcjonującego, traktowanego poważnie i odpowiedzialnie aparatu państwa, to może i powinno być osiągnięte.
Czas, by Rząd RP działając w trosce o dobro kraju i jego obywateli, dał temu wyraz, wstrzymując jednostronnie wprowadzane złe rozwiązania i siadając do stołu negocjacyjnego w celu wypracowania najkorzystniejszych.