Protest jest spowodowany brakiem reakcji Rządu na wcześniejsze wystąpienia związków zawodowych w sprawach dotyczących bezpośrednio funkcjonariuszy i pracowników administracji państwowej, a w szczególności:
- braku wzrostu wynagrodzeń na lata 2011 i dalsze dla całej sfery budżetowej,
- braku koncepcji funkcjonowania służb państwowych,
- braku koncepcji rozwiązania najważniejszych spraw pracowniczych (tak funkcjonariuszy, jak pracowników), w tym rekompensat za przepracowane nadgodziny, poprawy warunków pracy (służby), poprawy bezpieczeństwa prawnego wobec podejmowanych działań,
- braku rekompensat za dodatkowe zadania nakładane ustawowo,
- redukcji zatrudnienia minimum o 10% bez merytorycznego uzasadnienia,
- naruszaniu praw o charakterze socjalnym poprzez nieuzasadnione wstrzymywanie ich wypłat,
- projektów (pomysłów) ograniczających prawa pracownicze i funkcjonariuszy w szerokim wymiarze, w tym praw socjalnych, medycznych oraz prawa do godnego wynagrodzenia,
- braku faktycznych rozmów w ramach dialogu społecznego na temat sytuacji państwowej sfery budżetowej.
Związki Zawodowe przypominają, że są prawnymi przedstawicielami funkcjonariuszy i pracowników, którzy w swoich zadaniach mają bronić życia i mienia obywateli, jak również przysparzać dochodów budżetowi państwa poprzez nadzór oraz kontrolę wpływów podatków i danin, a także ich egzekucji.
Związki zawodowe nie zgadzają się na przenoszenie kosztów trudnej sytuacji finansowej budżetu państwa na pracowników i funkcjonariuszy państwowej sfery budżetowej. Nie istnieją przesłanki, które pozwoliłyby stwierdzić, że obecny Rząd lub poszczególni ministrowie chcą prowadzić konstruktywne rozmowy ze związkami zawodowymi na temat aktualnej sytuacji w państwowej sferze budżetowej i jej przyszłości.
Na podstawie projektów rządowych aktów prawnych przedstawianych przez media należy przyjąć, że przedstawiciele Rządu stracili poczucie racjonalnego traktowania państwowej sfery budżetowej, uznając związaną z nią sferę wydatków, jako łatwy i często jedyny element znajdowania oszczędności.
Wobec powyższego Związki Zawodowe sfery budżetowej postanawiają:
- Wystosować petycje do Parlamentu RP, Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Finansów z określonymi żądaniami.
- Podjąć dalsze wspólne działania o charakterze protestacyjnym.
W tym celu powołuje się Zespół Koordynacyjny Związków Zawodowych państwowej sfery budżetowej.
Ustala się spotkanie podsumowujące manifestację oraz skutki jej przeprowadzenia na początku października br.
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów
Sekcja Krajowa Pracowników Skarbowych NSZZ „Solidarność”
Związek Zawodowy Strażaków „Florian”
Związek Zawodowy Pracowników Egzekucji Administracyjnej
Federacja Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych
Sekcja Branżowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Administracji Państwowej i Urzędów Centralnych
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy Straży Granicznej
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Pożarnictwa
Związek Zawodowy Pracowników Cywilnych MSWiA
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Policji
Związek Zawodowy Pracowników Policji
Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność”
UWAGA! TO WAŻNE!
1.W akcji protestacyjnej wezmą udział pracownicy i funkcjonariusze (co najmniej): służb skarbowych, Policji, Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Straży Granicznej, MSWiA, urzędów centralnych, Służby Celnej i inne. Na własnym terenie można szukać organizatorów i przyłączać się do grup wyjeżdżających (wiemy, gdzie są ZZ w urzędach, wiemy, że jadą Strażacy, Policjanci).
2.Do 16 września włącznie poszczególne grupy przyjeżdżających powinny podać organizatorom: liczbę uczestników manifestacji, rodzaj środka transportu (autobus, bus, inne).
3.Każda dojeżdżająca grupa musi mieć wyznaczonego porządkowego. Prosimy wraz ze zgłoszeniem liczby uczestników podać imię i nazwisko porządkowego.
4.Porządkowi mają mieć założone seledynowe kamizelki odblaskowe i obowiązani są maszerować wraz z grupą po zewnętrznej jej stronie.
5.Przy wjeździe do Warszawy środki transportu mają mieć już na przedniej szybie (w miejscu widocznym) wydruk z cyfrą 22. Funkcjonariusze Policji będą pomagać w ruchu i kierować na miejsce zbiórki.
6.Trasa przemarszu: Plac Piłsudskiego (zbiórka)- Królewska-Marszałkowska-Świętokrzyska-Ministerstwo Finansów (bez placu, wręczenie petycji, przebicie balonów z napisem budżet 2011)-Nowy Świat-Plac Trzech Krzyży-Wiejska (Parlament, wręczenie petycji)-Piękna-Al.Ujazdowskie-Plac na Rozdrożu-KPRM (wręczenie petycji).
7.Grupy ustawiać się będą za londyńskim autobusem w kolejności przyjazdów na miejsce zbiórki. Treść baneru na początku kolumny: PROTEST PAŃSTWOWEJ SFERY BUDŻETOWEJ.
8.Z uwagi na przewidywaną dużą liczbę pojazdów prosimy o sprawne opuszczanie autobusów na Placu Piłsudskiego (pojazdy przemieszczą się następnie w okolice Torwaru, gdzie będą oczekiwać na demonstrantów po manifestacji).
9.Przewidywany czas przemarszu 3,5-5 godzin.
10.Nie wolno śmiecić (resztki balonów do kieszeni), spożywać alkoholu, posiadać środki wybuchowe, niebezpieczne narzędzia i przedmioty, itp