Informacja do pracowników egzekucji w Polsce
78-600 Wałcz, ul. Bracka 8, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 664 171 992, www.egzekucja.org.pl
OMZZPEA 21/2022 Wałcz, dnia 16-08-2022 r.
Koleżanki i Koledzy
członkowie OMZZPEA, sympatycy i pracownicy egzekucji administracyjnej
W ostatnim czasie napływają do Was sprzeczne i nieprawdziwe informacje dotyczące działań naszego związku polegające na wprowadzaniu w błąd, jakoby OMZZPEA uzgadniał z Ministerstwem Finansów sprawy zmiany wynagrodzenia prowizyjnego.
Otóż w dniu 22 lipca 2022r. odbyła się wideokonferencja wewnątrzzwiązkowa, w której uczestniczyli przedstawiciele wojewódzcy naszej organizacji związkowej - OMZZPEA. Było to robocze spotkanie poświęcone w głównej mierze zbliżającej się Krajowej Konferencji Delegatów naszego Związku. Korzystając z okazji spotkania zaprosiliśmy na nie przedstawiciela Ministerstwa Finansów, po to, by uzyskać jak najwięcej informacji o ewentualnie toczących się pracach legislacyjnych związanych z egzekucją administracyjną.
W części spotkania, w której brał udział przedstawiciel MF przewodniczący OMZZPEA skupiał się w szczególności na zdobyciu jak najwięcej informacji dotyczących ewentualnych prac nad wynagrodzeniem prowizyjnym, bowiem informacje takie są niezbędne do ukierunkowania pracy naszego związku oraz podejmowania interwencji tam gdzie to jest wymagane.
Powzięliśmy wiadomość, że toczą się prace legislacyjne dotyczące przeniesienia delegacji ustawowej dotychczasowego Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie prowizji, do nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej nad którą obecnie toczą się prace. Możemy sobie wyobrazić, że taka delegacja w ustawie o KAS może doprowadzić do tego, że wynagrodzenie prowizyjne będzie regulowane nie jak dotychczas przez Prezesa Rady Ministrów, lecz poprzez Zarządzenie Ministra Finansów. Taki zapis pozwoli Ministerstwu Finansów na dobrowolną zmianę, w każdym czasie regulacji dotyczących wynagrodzenia prowizyjnego bez zachowania niezbędnego procesu legislacyjnego. Uważamy, że jest to udogodnienie do rozwiązań prawnych prowizji lecz tylko dla Ministerstwa Finansów, ale już niekoniecznie dla pracowników, których przepisy o prowizji bezpośrednio dotyczą, bowiem rozwiązanie takie pozostawiałoby „Gospodarzowi” możliwość swobodnych, większych, a nawet do w pewnym sensie wprowadzenia dowolnych, nie zawsze jednak korzystnych dla pracowników, rozwiązań przy kształtowaniu tegoż wynagrodzenia, jakim jest prowizja.