Stanowisko Komitetu Protestacyjnego po spotkaniu z MF dn. 25-10-2021r.
Pan Tadeusz Kościński
Minister Finansów
Warszawa
Szanowny Panie Ministrze!
Komitet Protestacyjny Związków Zawodowych w KAS (KP), po zapoznaniu się z propozycjami Ministra Finansów przekazanymi na spotkaniu 25 października 2021 r. w zakresie środków przeznaczonych na płace w 2022 roku, stwierdza, co następuje:
KP podtrzymuje żądania dotyczące waloryzacyjnych podwyżek płac w 2022 roku obejmujących stałe (a nie jednorazowe, czy okresowe) elementy/składniki wynagrodzenia, przekazane Ministrowi Finansów wraz z pismem KP-28/2021 z 21.10.2021 („podwyżki w służbach podległych Ministrowi Finansów nie powinny być niższe, niż 12% - przy czym za podwyżki należy uznać jedynie te środki, które będą skutkować dla budżetu państwa wypłatami w latach następnych (tzw. fundusz motywacyjny” w wysokości 6% to jedynie środki jednorazowe, które – jako tzw. „środki niewygasające z budżetu państwa” muszą zostać wykorzystane (wypłacone) do końca listopada 2022 roku – jako środki bez skutków na lata następne). Odstępstwo od średnich podwyżek w wysokości 12% byłoby możliwe wyłącznie przy wprowadzeniu programu modernizacji KAS na lata 2023-2025 zawierającym opcje podwyżek płac oraz jednoczesnym podniesieniem płac od 1 stycznia 2022 roku w wysokości 677 złotych (jak w MSWiA)”).
Podwyżki płac rekompensujące zaległy i bieżący wzrost inflacji winny być stałą praktyką (podobnie jak dokonuje się waloryzacja emerytur). Przy tym najlepiej byłoby, gdyby inicjatorem tej dobrej praktyki był Minister Finansów dbający o zdrowe zasady finansów państwa.
Przedstawiona przez Ministra Finansów propozycja podziału dodatkowych środków na płace, zawiera w sobie jedynie 4,4% podwyżki ujętej w projekcie Budżetu Państwa na 2022 r.,, przy czym jest to podwyżka przeznaczona jedynie do części zatrudnionych lub pełniących służbę – na co zgody nie ma.