Boni zapewnił, że zmiany wieku emerytalnego nie będą dotyczyły osób, które już wkrótce przejdą na emeryturę.
Musimy w perspektywie roku, dwóch, trzech podjąć decyzje, kiedy wystartujemy z tym stopniowym podwyższaniem wieku emerytalnego, by do 2030 roku wyglądało to już inaczej i byśmy byli bezpieczniejsi demograficznie" - powiedział Boni w TVN24.
"Nie możemy fundować następnemu pokoleniu takich zagrożeń, z którymi nie będzie sobie mogło dać rady, tylko dlatego, że my odpowiednio wcześniej nie pomyśleliśmy" - dodał.
Szef
Boni zapewnił, że zmiany wieku emerytalnego nie będą dotyczyły osób, które już wkrótce przejdą na emeryturę.
"Trzeba pamiętać, że w ciągu ostatnich 20 lat prawie 4,5 do 5 lat wydłużył się czas życia i bardzo dobrze. Żyjemy dłużej, więc być może i ten czas pracy,
Obecnie wiek emerytalny dla
Obecnie wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60 lat i 65 lat dla mężczyzn.
Pomysł podniesienia wieku emerytalnego nie jest nowy. Pojawiał się on od początku reformy emerytalnej, która weszła w życie 1 stycznia 1999 r. Eksperci zaznaczali wówczas, że nieuchronne będzie wydłużenie lat pracy, a przede wszystkim zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. W 2004 r. był to także jeden z ważniejszych punktów reformy wicepremiera Jerzego Hausnera.
Zaraz po objęciu rządów przez PO, o wydłużeniu wieku emerytalnego mówiła minister pracy Jolanta Fedak, zapewniając, że w styczniu 2008 r. zostanie opracowany projekt w tej sprawie. Do tej pory ograniczono jedynie prawo do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę dla ok. 750 tys. osób.
W sierpniu do pomysłu wydłużenia wieku emerytalnego powrócił w publicznych wypowiedziach minister w kancelarii premiera Michał Boni. Mówił wówczas o granicy 65, 67, a nawet 70 lat. Zdaniem Fedak wydłużenie wieku emerytalnego jest nieuchronne, ale trzeba to zrobić stopniowo.
Źródło: PAP