Kazimierz Kleina
Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych
Senat Rzeczpospolitej Polskiej
Szanowny Panie Przewodniczący.
W odpowiedzi na pismo BDS.DKS.KBF.0420.33.2021 z dnia 16 grudnia br. dotyczące wystąpienia Komitetu Protestacyjnego Związków Zawodowych w Krajowej Administracji Skarbowej z dnia 16 listopada br. przedstawiam następujące informacje w zakresie regulacji płacowych pracowników Krajowej Administracji Skarbowej.
Na wstępie chciałabym zapewnić, że razem z Ministrem Finansów, dążąc do poprawy warunków płacowych wszystkich pracowników i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej Krajowej Administracji Skarbowej podejmujemy działania zmierzające do uzyskania wzrostu wynagrodzeń w wymienionych grupach zatrudnionych podległych Ministrowi Finansów.
W wyniku realizacji w 2020 roku Programu wieloletniego „Modernizacja Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2020-2022” w części dotyczącej płac (Priorytet I), zwiększono fundusz wynagrodzeń i uposażeń z przeznaczeniem na podwyżki w KAS zgodnie z Uchwałą Nr 44/2019 Rady Ministrów z dnia 28 maja 2019 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Modernizacja Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2020-2022”.
W dniu 3 marca 2021 r. Rada Ministrów podjęła uchwałę nr 31/2021 zmieniającą uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Modernizacja Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2020-2022”.
W związku z zamrożeniem funduszu wynagrodzeń i uposażeń w 2021 r. w zmienionym Programie nie ujęto środków na podwyżki. Zaplanowano jedynie środki na wypłatę w 2021 r. dodatkowego wynagrodzenia rocznego wraz z pochodnymi dla pracowników i nagrody rocznej od wypłat w 2020 roku oraz nagród jubileuszowych i odpraw emerytalnych dla funkcjonariuszySłużby Celno-Skarbowej. Powyższe postanowienia Programu dotyczące 2021 r. zostały w pełni zrealizowane.
Na realizację Programu w zakresie podwyżek w 2022 r. zostały zabezpieczone środki w rezerwie celowej budżetu państwa w cz. 83 poz. 44 w pełnej wysokości zaplanowanej w ww. Programie.
Na modernizację systemu wynagrodzeń i uposażeń w KAS w latach 2020-2022 zgodnie z Programem wieloletnim (zmienionym uchwałą nr 31/2021) zaplanowano środki w wysokości 694.293 tys. zł, z przeznaczeniem na:
- w2020 r. sfinansowanie podwyżek wynagrodzeń dla pracowników korpusu służby cywilnej i pracowników spoza korpusu oraz uposażeń dla funkcjonariuszy.
Środki przeznaczono także na dopełnienie 3% wzrostu wynagrodzeń i uposażeń w ramach wzrostu o 6% kwoty bazowej dla osób objętych mnożnikowymi systemami wynagrodzeń oraz o 6% wzrostu wynagrodzeń osób objętych i nieobjętych mnożnikowymi systemami wynagrodzeń zgodnie z ustawą budżetową na rok 2020 z dnia 14 lutego 2020 r. (Dz. U. poz. 571 i 1919).
Oprócz zwiększenia składników wynagrodzeń i uposażeń oraz pochodnych (składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy w odniesieniu do pracowników): - zwiększono fundusze dodatków zadaniowych i specjalnych,
- zwiększono fundusz na dodatki za służbę w porze nocnej i uposażenia za przedłużony czas służby funkcjonariuszy,
- przeznaczono środki na nagrody jubileuszowe oraz odprawy emerytalne i rentowe funkcjonariuszy.
2. w 2021 r. sfinansowaniem nagród rocznych i dodatkowych wynagrodzeń rocznych wraz z pochodnymi oraz nagród jubileuszowych, odpraw emerytalnych i rentowych funkcjonariuszy.
W 2022 r. zostaną sfinansowane dalsze podwyżki wynagrodzeń i uposażeń oraz związane z tymi podwyżkami skutki wzrostu odpisów na fundusze nagród oraz pochodnych (składek na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy).
- Zaplanowano również sfinansowanie: - dodatków zadaniowych i specjalnych, - dodatków za służbę w porze nocnej i uposażenia za przedłużony czas służby funkcjonariuszy,
- nagród jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych i rentowych funkcjonariuszy.
Dodatkowo informuję, że w ustawie z dnia 14 października 2021 o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021 zawarto zapis umożliwiający przyznanie pracownikom państwowej sfery budżetowej, specjalnych dodatków motywacyjnych za duże zaangażowanie w pracę, efektywną realizację zadań oraz wysoką jakość wykonywanej pracy w ramach utworzonego dodatkowego funduszu motywacyjnego. Dodatkowy fundusz motywacyjny utworzono w wysokości 6% planowanych na rok 2021 wynagrodzeń osobowych i uposażeń. Specjalne dodatki motywacyjne można przyznać od 1 września 2021 r. i wypłacać do 30 listopada 2022 roku.
Należy również zwrócić uwagę, że w ustawie budżetowej na 2022 r. zaplanowano wzrost funduszu płac na poziomie 4,4 % . Przywrócony zostanie także 3% funduszu nagród.
Podsumowując, w 2022 r. w związku ze wzrostem wynagrodzeń o 4,4% oraz uruchomieniem kolejnej transzy podwyżek wynagrodzeń w ramach Programu wieloletniego, planuje się uzyskanie następującego wzrostu wynagrodzeń w poszczególnych grupach zatrudnienia Krajowej Administracji Skarbowej (wraz z dodatkowym wynagrodzeniem rocznym oraz nagrodą roczną).
- 7,82 % dla członków korpusu służby cywilnej;
- 7,56 % dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej;
- 6,82 % dla pracowników spoza korpusu służby cywilnej.
Wyrażam głęboką nadzieję, że powyższe wyjaśnienia będą dla Pana satysfakcjonujące i zapewniam o otwarciu na dialog z organizacjami związkowymi.
Z wyrazami szacunku,
Szef
Krajowej Administracji Skarbowej
Magdalena Rzeczkowska
/podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym/