Mimo niewysokich wynagrodzeń i trwającego od lat sporu o zasady wypłacania poborcom skarbowym prowizji, chętnych nie brakuje, bo przynajmniej w czasie kryzysu ich praca wydaje się pewna. Ale etatów do zajęcia jest mało.
Wysyp chętnych
Kandydatów do zatrudnienia w charakterze poborcy poszukiwał do 8 stycznia Urząd Skarbowy w Chełmie, kilka tygodni wcześniej nabór na takie stanowisko odbył się m.in. w Tczewie. W pierwszym z wymienionych urzędów pracuje już 8 poborców, ale z powodu wzrastającej liczby tytułów egzekucyjnych potrzeba przynajmniej jeszcze jednego do pracy w terenie. W drugim urzędzie poborców skarbowych po rekrutacji jest 6.
– Na jedno wolne miejsce zgłosiło się 40 osób – mówi Eugeniusz Kajuth, naczelnik US w Tczewie, który potwierdza wzrost liczby spraw, zwłaszcza – jak mówi – obcych, czyli niedotyczących bezpośrednio podatków (zaległości alimentacyjne czy wynikające z mandatów)
.
Urząd Skarbowy w Puławach zatrudnia w dziale egzekucji tylko 4 poborców.
– I tak jest przynajmniej od sześciu lat, odkąd pamiętam – relacjonuje urzędniczka z tego działu. – Tymczasem liczba postępowań egzekucyjnych wzrasta z roku na rok, ostatnio na przykład spływają dodatkowo sprawy ZUS-owskie i dotyczące abonamentu rtv – wyjaśnia.
Dla porównania Janusz Zdanowicz, naczelnik II US Łódź-Bałuty, ma do dyspozycji 8 egzekutorów, wliczając kierownika referatu i kontrolera. – Mają bardzo wiele pracy – mówi – choć w dużych miastach instytucje takie jak ZUS dysponują własnymi działami poboru należności.
Małgorzata Kabata-Żbik, naczelnik US w Zakopanem, przekazała nam, że w kolejnych latach wzrasta liczba tytułów wykonawczych do realizacji. W 2010 r. w powiecie tatrzańskim było ich 25 056, w 2011 r. 26 173, a do listopada 2012 r. już 27 646. Zajmują się nimi dwaj poborcy pracujący w terenie i 4 inspektorów w urzędzie. W całej Małopolsce – jak poinformowała Izba Skarbowa w Krakowie – do urzędów skarbowych w latach 2010–2012 wpłynęło odpowiednio 1 364 764, 1 382 105 oraz 1 509 892 (prognoza) tytułów wykonawczych dla egzekutorów.
czytaj dalej
źródło: http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/673721,poborcy_skarbowi_mocno_obciazeni_i_slabo_wynagradzani.html